studija
Najčudnija dosad otkrivena životinja pronašla obitelj
Macrauchenia s tijelom deve i njuškom u obliku surle, privlači zanimanje biologa otkad je Charles Darwin u 19. st. pronašao njezin kostur, no zagonetka je riješena u utorak kada su znanstvenici obznanili da su otkrili kojoj porodici pripada.
"Prvi put smo sekvencirali DNK te vrste i odredili joj mjesto na evolucijskom stablu", rekao je za AFP Michael Hofreiter sa sveučilišta u Potsdamu, u Njemačkoj, jedan od autora studije.
Charles Darwin je 1834. tijekom ekspedicije u Urugvaj i u Argentinu slučajno otkrio kostur Macrauchenie patachonice, životinje koja je nestala ne ostavivši potomstvo. Njezin vrat podsjeća na devin, a na glavi ima surlu.
Tu je životinju Darwin nazvao "najčudnijom dosad otkrivenom životinjom".
Od tada joj biolozi pokušavaju odrediti mjesto u životinjskom carstvu i pronaći joj pretke, ili barem srodnike.
"Zamislite devu bez grbe, s nogama nosoroga i s glavom sajga antilope", našalio se Hofreiter. Tim se značajkama može dodati famozna surla i nos smješten između očiju.
Skupina znanstvenika s potsdamskog sveučilišta i iz američkog prirodoslovnog muzeja htjela je riješiti zagonetku.
Pomoću najsuvremenijih metoda uspjeli su sekvencirati 80 posto mitohondrijskog genoma - DNK-a koji se od majke prenosi na dijete - te životinje na temelju fosila pronađenog u spilji na jugu Čilea.
Znanstvenici su zaključili da genom životinje svjedoči o srodstvu s porodicom neparnoprstaša u koje danas spadaju konji, tapiri i nosorozi. Macrauchenia se, drže, odvojila od današnjih neparnoprstaša prije 66 milijuna godina.
No zašto je "najčudnija dosad otkrivena životinja" potpuno nestala? "Ne znamo je li to zbog ljudi, klimatskih promjena ili jednog i drugog? Na to pitanje još nemamo odgovora", priznaje znanstvenik.
Vezane vijesti
-
Prijatelji životinja podsjetili su u srijedu kako su na današnji dan 2005. oslobođeni i udomljeni polomljeni psi iz "afere bigl" na Veterinarskom fakultetu te upozorili na Izvještaj Europske komisije da se više od 10,5 milijuna životinja koristi u pokusima, a u Hrvatskoj 26 tisuća.
-
Divovske pande više nisu na listi ugroženih životinja, ali su i dalje ranjive, objavile su kineske vlasti. Klasifikacija je promijenjena jer je njihov broj u divljini dosegao 1.800 jedinki.
-
Na put oporavka u Pulski akvarij krenuo je Karlo Albano, odrasla jedinka – mužjak glavate želve, duljine oklopa 76 cm, koji je pronađen u srijedu,17. ožujka u Parku prirode Telašćica (Rt Vidilica) kako pluta te je bio privremeno smješten u zadarskoj veterinarskoj ambulanti Puntamika.
-
Sve više znanstvenih studija potvrđuje drevna svjedočanstva kako životinje uistinu mogu naslutiti pojavu potresa, ali je njihova primjena još uvijek vrlo rijetka i nesigurna, ističu znanstvenici.
Izdvojeno
-
Izložba je otvorena za posjetitelje do 31. siječnja 2025. godine. Ne propustite priliku da uronite u ljepotu Velebita!
-
Nakon Splita, 15.12.predstava “Bolna djeca u cvijeću” u režiji Vinka Radovčića dolazi u HNK Zagreb.
-
Za unaprjeđenje sustava podrške roditeljstvu osigurat će se 431 milijun eura, odnosno više od 60 posto proračuna Ministarstva.
-
Premijer Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su u četvrtak na prvoj sjednici Vijeća za demografsku revitalizaciju četiri skupine demografskih mjera kojima se od iduće godine želi potaknuti rađanje više djece, kao i povratak iseljenika.
Reci što misliš!