treba im još 30 do 35 milijuna
HRT za provedbu ovrha treba najmanje 70 novih zaposlenika
Hrvatska radiotelevizija (HRT) za provedbu ovršnih postupaka, a na temelju zakonskih izmjena iz svibnja, treba zaposliti najmanje 70 novih administrativnih zaposlenika i zasad nepoznat broj pravnika te izdvojiti najmanje 30 do 35 milijuna kuna za nova radna mjesta, troškove zaposlenika, poštarine i provedbu platnih naloga.
U HRT-ovu odgovoru Hini ističe se da je nakon usvajanja novog zakona "Hrvatska radiotelevizija dužna uskladiti svoj rad, poslovanje, opće akte i računalne programe obrade podataka o obveznicima i mjesečnim pristojbama s odredbama Zakona o dopuni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji".
U eksplikaciji dodatnog i dosad neplaniranog troška HRT-a, koji na temelju provedbe navedenog zakona iznosi gotovo tri posto dosadašnjeg godišnjeg proračuna tog javnog servisa, navodi se i da je potrebno osigurati dodatni prostor od 1125 četvornih metara za pohranu dokumentacije, šest milijuna kuna godišnje za troškove poštarine, izrade naloga, kuvertiranje i slično te nadoknaditi trošak opremanja novih radnih mjesta. Osim toga, u odgovoru se navodi da se trošak plaća za sedamdesetak novih zaposlenika koji će se baviti provedbom ovršnih postupaka umjesto odvjetničkih društava procjenjuje na približno 8,5 milijuna kuna godišnje.
No, HRT, kako se doznaje, još nije zaprimio kompletnu dokumentaciju za provedbu ovrha, a još uvijek procjenjuju obim tog posla i potrebu za angažiranjem novih zaposlenika.
"Hrvatska radiotelevizija još nije zaprimila dokumentaciju za provedbu ovrha. Naime, Zakon o dopuni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji stupa na snagu 1. siječnja 2018. godine, a prvi ciklus dostave platnih naloga odvijat će se u studenome 2018. i procjenjuje se kako je riječ o oko 55 tisuća platnih naloga. Za cijeli je postupak potrebno spomenutih 70 novih zaposlenika za administrativne poslove te određeno povećanje broja zaposlenika u Pravnoj službi Hrvatske radiotelevizije za poslove podnošenja tužbi. Procjene o točnome broju tih zaposlenika su u tijeku. Predviđeni trošak Hrvatske radiotelevizije za provedbu tih platnih naloga je između 15 i 20 milijuna kuna godišnje" stoji u odgovoru Hini.
Na upit hoće li najavljena promjena "utjerivanja dugova", odnosno naplata ovrha isključivo preko djelatnika i službi HRT-a, utjecati na stabilnost prihoda javne radiotelevizije te očekuju li smanjenje prihoda vodstvo javnog servisa dalo je odgovor koji daje za pravo zagovornicima dosadašnjeg načina naplate preko "outsourcanih" odvjetničkih društava. Ističu i da bi očekivana naplata, osim povećanih troškova za HRT, bila manja i za gotovo 80 milijuna kuna.
"Napominjemo kako je naplata pristojbe 2003., kada taj posao za Hrvatsku radioteleviziju još nisu radila odvjetnička društva, iznosila 91,8 posto, a 2016. taj je postotak, zahvaljujući angažmanu odvjetničkih društava, iznosio čak 98 posto, odnosno naplata je povećana za 6,2 posto. Preciznije, da je ostao isti postotak naplate kao iz 2003. Hrvatska radiotelevizija bi u 2016. naplatila 75 milijuna kuna manje", zaključuju s HRT-a.
Vezane vijesti
-
Most se u srijedu oglasio priopćenjem u kojem se žestoko protivi novim zapošljavanjima na HRT-u zbog naplate neplaćenih pristojbi i provođenja ovrha koje javna radiotelevizija mora provoditi od 1. siječnja stupanjem na snagu Zakona o dopuni Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji usvojenog u svibnju 2017. na prijedlog zastupnika Mosta.
-
Odluči li PU izdati rješenje o ovrsi s ekonomskog stajališta to bi za HRT teoretski mogao značiti - ključ u bravu
-
ivši glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić, uhićen krajem lipnja u antikorupcijskoj akciji povezanoj s pokojnim zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem pušten je u ponedjeljak navečer iz istražnog zatvora, potvrdili su u utorak njegovi branitelji.
-
Bivši ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić i zagrebački poduzetnik Milan Lončarić, okrivljeni u Uskokovoj istrazi za podmićivanje sada pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića u aferi Vrtovi svjetla, u ponedjeljak ipak neće biti pušteni iz istražnog zatvora u Remetincu, piše u subotu Jutarnji list.
Izdvojeno
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
-
U ponedjeljak, 25. studenog u 11:30 sati Narodni muzej Zadar poziva sve na besplatno stručno vodstvo „U potrazi za sv. Krševanom“, organizirano za građanstvo povodom obilježavanja Dana Grada Zadra.
Reci što misliš!