Težak status "spolnih djelatnica"
U Ljubljani rasprava o položaju prostitucije u Hrvatskoj i Sloveniji
Prostitucija je tema koja se u Sloveniji i Hrvatskoj ignorira i marginalizira, rečeno je u ponedjeljak u raspravi u Ljubljani u kojoj je upozoreno i na težak društveni i pravni položaj prostitutki
Tijekom rasprave prezentirana je studija o položaju "spolnih djelatnica" u Sloveniji i Hrvatskoj koja upozorava na njihov težak socijalni i radno-pravni status.
Komparativna analiza pokazala je da se osobe koje se bave prostituiranjem na to odlučuju zbog financijskih problema ili želje po boljim životnim standardom, te da imaju negativna iskustva s time kako ih tretira policija, i tvrde da su izložene nasilju i pritiscima klijenata, ali i negativnom društvenom tretmanu.
"U Hrvatskoj se bavljenje prostitucijom tretira kao prekršaj, dok je u Sloveniji prostitucija dekriminalizirana, ali ostaje prekršajem ako se odvija na javnom mjestu ili remeti javni red i mir", kazala je u raspravi Mojca Pajnik, jedna od autorica komparativne studije o položaju osoba u tom poslu u dvjema susjednim državama.
Dodala je da nema ni društvenih inicijativa ili organizacija koje bi se pozabavile problemima osoba koje nude spolne usluge.
U Hrvatskoj su intervjui sa spolnim djelatnicama koji su poslužili za pisanje studije vođeni u Zagrebu i Splitu.
Pokazalo se da u Hrvatskoj žene koje se bave prostitucijom žele bolji odnos s policijom, a tuže se i na probleme u sudskim postupcima i smatraju da su zakinute za pravo na pošteno suđenje, kazala je Ivana Radačić s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, dodavši da je želja prostitutki da se prostitucija kao djelatnost dekriminalizira, a tuže se i na to da im često sudovi oduzimaju roditeljska prava.
Raspravu su organizirali Mirovni institut iz Ljubljane i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar iz Zagreba u suradnji s organizacijom Amnesty International Slovenije i slovenskim nevladinim zavodom Transakcija.
Vezane vijesti
-
-
Posada policijskog helikoptera koji je u srijedu iznad središta Ljubljane kontrolirala demonstracije protiv vlade bila je ugrožena laserskim snopom koji je u nju usmjerio netko od prosvjednika, objavila je u četvrtak ljubljanska policija.
-
U središtu Ljubljane, na platou ispred zgrade parlamenta, u srijedu popodne počeo je novi prosvjed protivnika covid potvrda i cijepljenja na kojemu se okupilo nekoliko tisuća ljudi.
-
Slovenska vlada izdala je energetsku dozvolu za planiranje i gradnju drugog bloka nuklearke Krško, što je početak dugoročnog procesa u kojemu će se za taj projekt tražiti šira društvena suglasnost, izjavio je u ponedjeljak u Ljubljani ministar za infrastrukturu Jernej Vrtovec.
Izdvojeno
-
Ane Paška priprema se za koncert u Lisinskom, 25. studenog! Začetnica hrvatske EXTRADE, kako ju je nazvala producentica Marijana Radoš, od lipnja 2022. svoj glazbeno-scenski ritual nazvala je jednostavno - KONCART.
-
Hrvatska premijera dokumentarnog filma pod nazivom „Misija na Sredozemlju - Muzej dubina“ bit će prikazana 20. studenog s početkom u 19 sati u crkvi sv. Nikole u Zadru, Božidara Petranovića 3.
-
Treće izdanje jedinog hotel-tech networking eventa u Hrvatskoj održano je u četvrtak u Fortis Clubu, u sklopu Falkensteiner Punta Skala resorta u Petrčanima, a konferenciju je ove godine posjetilo više od 330 regionalnih hotelijera, tehnoloških partnera i lidera iz svijeta hospitality industrije.
-
Zimsko izdanje Dana etnologije i antropologije 2024. godine održava se u posebnom slavljeničkom duhu – kao dio programa obilježavanja 20 godina postojanja studija etnologije i antropologije na Sveučilištu u Zadru.
Reci što misliš!