Događaji

upotreba kemijskog oružja

Sirijski režim kategorički niječe uporabu kemijskog oružja u Idlibu

Sirijski režim kategorički niječe uporabu kemijskog oružja u Idlibu
AP

Najmanje 100 ljudi poginulo je, a gotovo 400 zadobilo je respiratorne probleme u vjerojatnim kemijskim napadima u sjeverozapadnoj pokrajini Idlib koju drže pobunjenici.

Sirijska vojska kategorički je odbacila optužbe o uporabi kemijskog oružja, no Washington i Europska unija upravo režim smatraju odgovornim za napad otrovnim plinom koji je u utorak usmrtio najmanje 100, a ozlijedio 400 ljudi, zbog čega je Vijeće sigurnosti UN-a sazvalo hitnu sjednicu.  

"Zapovjedništvo kategorički odbacuje optužbe o uporabi bilo kakve kemijske ili otrovne tvari u Han Šejkunu danas (...) Ističe da takvu tvar nikada nije koristilo, ni u kojem trentuku i nigdje i neće to činiti ni u budućnosti", priopćila je vojska, a prenijela službena agencija Sana.

Bijela kuća okrivila je upravo vladu predsjednika Bašara al-Asada za sramotan napad, a odgovornom smatra i bivšu američku vladu.

"Užasne akcije režima Bašara al-Asada posljedica su slabosti i neodlučnosti bivše vlade", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Sean Spicer i objasnio "predsjednik (Barack) Obama je 2012. rekao da će povući "crvenu crtu" kad je riječ o korištenju kemijskog oružja no nije učinio ništa. 

Spicer je odbio odgovoriti što će učiniti administracija Donalda Trumpa, piše Reuters.

Ranije u utorak visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini također je rekla da odgovornost leži na Asadovu režimu jer je "njegova prvenstvena odgovornost zaštititi svoj narod".

Vijeće sigurnosti sazvalo je hitnu sjednicu za srijedu u 16 sati po srednjoeuropskom vremenu, najavila je američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley.

SAD u travnju predsjeda 15-članim Vijećem sigurnosti, a hitnu sjednicu ranije je zatražila Sirijska nacionalna koalicija, oporbena skupina, koja je napad opisala kao "masakr".

Ujedinjeni narodi podsjetili su da je Konvencijom o kemijskom oružju (CWC) zabranjena uporaba oružja za masovno uništenje. 

"Uporaba bilo kakve vrste kemijskog oružja, osobito nad civilima je krajnje zabrinjavjauća i uznemiravajuća. Bilo kakva uporaba kemijskog oružja bilo gdje je prijetnja miru i sigurnosti i ozbiljno kršenje međunarodnog prava", rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric. 

Istražitelji UN-a za ratne zločine poručili su u utorak da istražuju taj incident, kao i izvješća o napadu na bolnicu s ranjenicima.

UN-ovo istražno povjerenstvo za Siriju priopćilo je iz Ženeve da bi uporaba kemijskog oružja i namjerno ciljanje bolnica "bili ratni zločini i ozbiljno kršenje međunarodnog humanitarnog prava" i dodalo da je "najvažnije da počinitelji takvih napada budu identificirani i da za njih odgovaraju".


Reci što misliš!