domine
U Splitu noćni marš za prava žena - “Računajte na otpor”
Splitske aktivistice i aktivisti povodom Međunarodnog dana žena, organiziraju “Noćni marš ZA prava žena”
u srijedu, 8.3.2017. u 18 sati na Pjaci (ispred stare Gradske vijećnice) kako bi se prisjetili svih onih žena koje su se prije 99 godina po prvi puta u organizirale i javno nastupile u obrani svojih prava, ali i kako bi ukazali na današnji nezavidan položaj žene u Republici Hrvatskoj.
Nezaposlenost i siromaštvo, ekonomska nejednakost, politička podzastupljenost, fizičko i seksualno nasilje, ubojstva i mučenja, prijetnje dokidanjem reproduktivnih prava, sustavna diskriminacija na osnovu spola i roda u javnoj i privatnoj sferi..., tek su djelić te slike zbog koje se okupljamo u mirni prosvjed, ali s odlučnom porukom: “Računajte na otpor!”
ISTANBULSKA KONVENCIJA
- Što želimo? Ratifikaciju Istambulske konvencije! RH je, naime, potpisnica iste, no tek ratifikacijom Konvencije njezine odredbe postaju važeće i obvezne za naš pravni sustav.
Konvencija zahtjeva hitnu i trenutnu zaštitu žrtve nasilja, zahtjeva nastavak postupka protiv počinitelja kaznenog djela čak i ako žrtva povuče izjavu što se često događa zbog straha, prisile i zastrašivanja žrtve. Time država preuzima direktnu odgovornost za zaštitu života žene. Također, Konvencija propisuje obvezno osnivanje skloništa za žene i djecu, čega imamo nedovoljno. Konvencija osigurava i 24/7 telefonske linije za pomoć, kao i potporu žrtvama seksualnog nasilja osnivanjem kriznih centara radi osiguravanja medicinskih i forenzičkih pregleda te potporu za doživljenu traumu - ističe pravnica i aktivistkinja Karmela Šegvić.
SIROMAŠTVO
- U Europi 65 milijuna žena živi u siromaštvu, od čega je najveći broj samohranih majki i posljedično njihove djece. U Hrvatskoj, pak, stopa rizika od siromaštva za žene iznosi 28,7 posto. Njime su pogođene sve dobne skupine, a, nažalost, sve je veći broj i žena beskućnica za koje tek u 7 od 14 prenoćišta, odnosno prihvatilišta u Hrvatskoj postoje smještajni kapaciteti. Stoga naše poruke Vladi i lokalnim vlastima glase: Koristite bolje raspoložive mjere i institucije, kao što su Paket mjera za socijalna ulaganja, Europski socijalni fond i Europski fond za regionalni razvoj. Unaprijedite Pravilnik o doniranju hrane, Zakon o alimentaciji, izradite bolje socijalne stambene politike, promičite zapošljavanje žena i smanjivanje razlike u plaćama… - poručuje Đordana Barbarić iz udruge Most.
TRŽIŠTE RADA
-Povijest ženske borbe za radnička prava i dekonstrukciju ženskog identiteta kao supruge, majke i kućanice traje od kasnog 19. stoljeća kada su žene, iako diskiminirane u svim područjima, krenule u svijet rada, u svijet javnog. Borba je krenula s tekstilnim radnicama koje su se borile za ostvarenje ekonomskih i političkih prava, a za što se, izložene uznemiravanju, seksualnom zlostavljanju i ucjenjivanju, borimo i danas. Nejednako plaćene za svoj rad, izložene sustavnoj diskriminaciji i prisiljene na ugovore na određeno vrijeme, u riziku od siromaštva, bez dovoljne podrške države i društva, u konačnici ćemo primati i manje mirovine. Zato naša borba za radnička prava žena traje i danas - napominje sociologinja i aktivistkinja Blanka Čop.
IZBORI
- Iako činimo polovicu stanovništva, i iako je među ženama viši postotak visokoobrazovanih, ipak nas se tretira kao da smo manjina, i vrlo teško dolazimo do pozicija u tijelima odlučivanja.
Stoga, sada u vrijeme lokanih izbora zahtjevamo da se ispoštuje rodni paritet na kandidacijskim listama te naizmjenično pozicioniranje kandidatkinja i kandidata - 50%:50% i takozvani zip-sustav. Jedino jednaka zastupljenost žena i muškaraca na pozicijama odlučivanja može unaprijediti društvo - kaže Slavica Bartulović Barač, gradska vijećnica i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Splita.
A GDJE SU MUŠKARCI?
- Svaka osoba koja prepoznaje jednakopravnost i slobodu kao svoje ideale protiv je svakog oblika diskriminacije, pa tako i protiv podčinjenog položaja žena u društvu. Feminizam ne predstavlja borbu protiv muškaraca već nastojanje za se dosegne društvo ravopravnosti, suradnje i mira. Budući da su muškarci dio postojeće slagalice i da mnogi prepoznaju nepravednost sustava, Noćni marš je prilika za sve nas da postanemo dio rješenja aktivno pružajući podršku ženskoj borbi - kaže novinar Siniša Jović.
PRAVO NA POBAČAJ
- Podržavamo odluku Ustavnog suda i tražimo da se Zakon iz ‘78 primjenjuje, odnosno da se ženama osigura pravo na dostupan i siguran pobačaj. Nitko nema pravo oduzeti ženama slobodu da odlučuju o svom tijelu i o svom životu! - poruka je Mirjane Kučer, iz udruge Domine.
Vezane vijesti
-
Skupina građana prosvjedovala je u subotu na splitskoj Rivi izražavajući nezadovoljstvo najnovijim mjerama za suzbijanje epidemije koronavirusa.
-
Pred Banovinom je održan prosvjed bivših radnika Dalmacijavina i stanara Brodosplitovog hotela za samce, a kojeg je ministar državne imovine Goran Marić poklonio Gradu Splitu
-
U Zagrebu je u subotu u pet do 12 počeo Marš za znanost kojim se želi ukazati na nedovoljno ulaganje u znanost i visoko obrazovanje te na pojave javnih politika temeljenih na predrasudama, medijsko promoviranje pseudoznanosti i praznovjerja te institucionalni klijentelizam.
-
Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić izjavio je u četvrtak da Crkva ne organizira prosvjed protiv ratifikacije Istanbulske konvencije u Splitu već građani vjernici, izrazivši želju da skup prođe u ozračju tolerancije i dostojanstveno.
Izdvojeno
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
Reci što misliš!