Politika
Umro je Ivica Račan
Nakon kratke i teške bolesti u noći sa subote na nedjelju umro je Ivica Račan, bivši hrvatski premijer i donedavni predsjednik SDP-a.
Ivica Račan, dugogodišnji vođa SDP-a, najjače oporbene stranke, bivši predsjednik hrvatske Vlade i nekadašnji čelnik Saveza komunista Hrvatske, rođen je 24. veljače 1944. u Ebersbachu u Njemačkoj.
Diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1970. godine, a do 1974. radi kao istraživač na Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu.
Između 1972. i 1982. godine član je Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Hrvatske. Iduće četiri godine direktor je političke škole u Kumrovcu. Član Predsjedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije Račan je bio u razdoblju od 1986. do 1989. gdje se zajedno sa slovenskim članovima zalagao za politički pluralizam.
U prosincu 1989. godine izabran je za predsjednika Centralnog komiteta Saveza komunista Hrvatske, kada je najavio prve višestranačke izbore u Hrvatskoj.
U siječnju 1990. Račan je predvodio hrvatsko izaslanstvo Saveza komunista na 14. kongresu SKJ u Beogradu. Ondje se otvoreno sukobio sa Slobodanom Miloševićem, njegovim ultranacionalistima i dogmatskom većinom, nakon čega je s hrvatskim izaslanstvom te zajedno sa slovenskim izaslanicima napustio Beograd.
Iste 1990. godine Račan organizira prve demokratske izbore u Hrvatskoj i mirno predaje vlast tadašnjem pobjedniku na izborima HDZ-u, nakon čega je kao saborski zastupnik na čelu SDP-a cijelo desetljeće djelovao u oporbi.
Kao zagovornik demokratske struje u bivšem Savezu komunista Hrvatske 1990,
reformira i preimenuje stranku u SKH-SDP (Stranku demokratskih promjena). Od
sljedeće godine stranka djeluje pod imenom Socijaldemokratska partija Hrvatske
(SDP).
Na izborima 1992. i 1995. Račan je ponovno izabran za zastupnika u Zastupnički
dom Hrvatskog sabora.
Od 1995. do 1997. nastavlja graditi SDP kao snažnu opoziciju vladajućem HDZ-u.
U kolovozu 1998. Račan je potpisao sporazum s predsjednikom Hrvatske
socijalno-liberalne stranke (HSLS) Draženom Budišom o suradnji na
izborima 2000. Istodobno doprinosi okupljanju i suradnji šest glavnih oporbenih
stranaka radi jačanja njihova položaja i razvoja demokracije u Hrvatskoj.
U prosincu 1999. Račan ulazi u izbornu kampanju za Zastupnički dom Sabora s HSLS-om kao koalicijskim partnerom. Početkom siječnja 2000. koalicija SDP-a i HSLS-a na izborima osvaja većinu zastupničkih mjesta u Saboru.
Nakon pobjede na parlamentarnim izborima, 27. siječnja 2000. postaje premijerom hrvatske Vlade, koja popravlja tada narušene odnose Hrvatske s međunarodnom zajednicom. Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2001, kojim se prvi puta uspostavljaju ugovorni odnosi Hrvatske i EU-a, predstavlja značajan korak na putu Hrvatske prema EU-u.
Za četverogodišnjeg mandata premijera koalicijske Vlade Račan je bio suočen s brojnim kritikama, kako je i sam govorio, i slijeva i zdesna. Tadašnji je rad Vlade bio otežan oporbenim kritikama zbog suradnje s Haškim sudom, ali i lošim unutarkoalicijskim odnosima. Ipak nova vlast pod njegovim vodstvom započinje značajne procese na afirmaciji Hrvatske u Europi, a na domaćem planu više razvojnih i reformskih projekata.
Nakon poraza na izborima u studenome 2003. ostao je predsjednikom SDP-a i
zastupnikom u parlamentu.
Na Devetoj Konvenciji SDP-a 8. svibnja 2004. ponovno je izabran na čelo
stranke.
Odlukom Sabora 2005. imenovan je predsjednikom Nacionalnog odbora za praćenje
pregovora s Europskom unijom.
Ivica Račan podnio je, zbog bolesti, 11. travnja 2007. ostavku na dužnost
predsjednika SDP-a.
Ivica Račan preminuo je u noći 29. travnja 2007.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Reci što misliš!