Sabor
Sabor o prijedlogu zakona o lijekovima
O prijedlogu novoga zakona o lijekovima raspravljaju saborski klubovi i zastupnici
Hrvatski sabor danas je 26. sjednicu nastavio raspravom o prijedlogu zakona o lijekovima koji je Vlada uputila po hitnoj proceduri, a po kojem bi jedinstvena lista lijekova za rijetke i teške bolesti potpuno bila usklađena s takvom listom u EU, te će ubuduće sav trošak za te lijekove snositi država.
Ministar zdravstva Neven Ljubičić uvodno je kazao da predloženi zakon propisuje i da, u interesu zdravlja pojedinca i društva, Ministarstvo može samo pokrenuti postupak registracije lijeka, posebno onih za rijetke bolesti.
Napomenuo je da farmaceutska industrija do sada često nije imala interesa za registraciju takvih lijekova s obzirom na mali broj oboljelih. Zakonom, koji je usklađen s direktivama EU, predlaže se i mogućnost da Agencija za lijekove i medicinske proizvode može ukinuti odobrenje za stavljanje gotovog lijeka u promet ako taj lijek tri godine za redom nije bio u prometu - iznimka bi bila ako je ostavljanje lijeka u prometu u nacionalnom interesu.
Propisuje se i postupak hitnog povlačenja lijeka iz prometa, u slučaju njegove neispravnosti, kao i obveza da na zahtjev udruga slijepih nazivi gotovog lijeka moraju biti navedeni i na 'brajici'.
Ljubičić je istaknuo i da se prvi put definiraju pretpostavke i zakonska regulativa za promet opojnih droga i lijekova koji sadrže opojne droge, na način da će se napraviti evidencija takvih droga.
Zakon prvi put regulira i pojam krivotvorenog lijeka, propisujući i kazne s njim u svezi, te uvodi novine u razlikovanje oglašavanja i informiranja o lijeku, na način da se zabranjuje informiranje o lijeku bez utvrđenih činjenica na temelju stručne dokumentacije.
Novina je i da se ubuduće neće kontrolirati sve serije određenog gotovog lijeka koji je odobren na domaćem tržištu ili je na listi lijekova - to neće biti nužno ako je serija prošla kontrolu u EU, a dodatna kontrola provest će se samo u slučaju sumnje u kakvoću lijeka.
O prijedlogu novoga zakona o lijekovima raspravljaju saborski klubovi i zastupnici.
Na početku zasjedanja Željko Pecek je u ime Kluba HSS-a zatražio da u Sabor dođe premijer Ivo Sanader i podnese izvješće o tome što Vlada i državni vrh čine oko korupcijske afere u HFP-u kako bi Sabor o tome mogao provesti raspravu i obvezati Vladu kako dalje postupati i nastaviti proces privatizacije.
Potpredsjednik Sabora Luka Bebić najavio je da će prenijeti taj HSS-ov prijedlog.
Vezane vijesti
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
-
U posljednja 24 sata zabilježen je 591 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 4.121
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!