Događaji

Posljedice poplave

Slovenija računa na pomoć EU-a

Slovenija računa na pomoć EU-a

Najnovije poplave i odroni bili su najgori nakon onih zabilježenih krajem 1990. i u jesen 1998. godine

Od posljedica snažnog nevremena koje je u utorak zahvatilo Sloveniju smrtno je stradalo šest osoba. Dvije se još uvijek vode nestalima. Iako se šteta još uvijek procjenjuje, do sada je poznato da su razorne bujice i mulj oštetili više od 1000 kuća. Također, oštećeno je i više od 800 kilometara regionalnih cesta i 10 mostova.

Vatrogasci već više od 24 sata rade na sanaciji štete/Foto: Delo

U otklanjanju posljedica poplava i odrona zemlje Slovenija računa i na pomoć Europske unije. Kako je javila Slovenska tiskovna agencija STA, pozivajući se na izvore u Bruxellesu, Slovenija može računati na pomoć fonda solidarnosti EU-a za obnovu partizanske spomen-bolnice "Franja" blizu mjesta Cerkna koju je vlada Janeza Janše kandidirala za uvrštavanje u UNESCO-ov popis zaštićene kulturne baštine. Slovenija ima pravo na pomoć EU-a ako ukupna šteta, koju su izazvale poplave i odroni, bude veća od 164 milijuna eura, javila je STA uz napomenu da procjena štete, a najveća je zabilježena na području Celja, još nije učinjena.

U Sloveniji će u petak biti dan žalosti za žrtve poplava, javili su slovenski mediji. Najnovije poplave i odroni bili su najgori nakon onih zabilježenih krajem 1990. i u jesen 1998. godine. Meteorolozi i fizičari povezuju ih i s klimatskim promjenama, ali i nedostatnim mjerama zaštite od poplava i erozije kao i nedovoljnim investicijama u smanjivanje rizika od poplava.

Groblje u Železnikiju preplavljeno je muljem i drvećem iz Sore

 

Prema službenim podacima, područje koje je potencijalno vodoplavno obuhvaća 300.000 hektara površine i na njemu živi 7 posto stanovništva. Većoj opasnosti od poplava pridonijela je i urbanizacija krajeva u kojima se tradicionalno nije mnogo gradilo. Posebni su rizici u uskim alpskim dolinama i s rijekama koje se nakon pljuskova izlijevaju iz korita, kako je to pokazao slučaj gradića Železnikija koji je najviše stradao nakon izljeva bujice iz rijeke Sore. Najveći dio rizičnih područja u Sloveniji, 54 posto, nalazi se uz rijeku Savu i njene pritoke.


Reci što misliš!