Događaji

Pravosuđe

Lovrin: Smijenili smo pet loših šefova sudova

Lovrin: Smijenili smo pet loših šefova sudova

Vijesti iz Bruxellesa o tome da se očekuje revidiranje Akcijskog plana za reformu pravosuđa Lovrin tumači kao poziv da se utvrde termini za pojedine mjere u toj reformi

Stajalište Europske komisije da s Hrvatskom ne treba otvarati pregovore o jednom od najosjetljivijih poglavlja - pravosuđu i temeljnim pravima - nije iznenadio ni ministricu pravosuđa Anu Lovrin. Na tragu izjava premijera Ive Sanadera, Lovrin je danas ponovila da je riječ o "uobičajenoj i normalnoj pregovaračkoj proceduri", piše današnji Jutarnji list .

I to unatoč tome što mediji izvještavaju da je EK u područjima borbe protiv korupcije, reforme pravosuđa i zaštite prava manjina predložila desetak mjerila, što je, ako se pokaže točnim, dosad najveći broj uvjeta za neko poglavlje.- U izvješćima o napretku za 2005. i 2006. već je bilo napomenuto da su učinjeni znatni pomaci i poduzete mnoge mjere, a mi i sami znamo da preostaje još posla na postizanju profesionalnoga, nepristranog i učinkovitog pravosuđa - rekla je Lovrin.

Vijesti iz Bruxellesa o tome da se očekuje revidiranje Akcijskog plana za reformu pravosuđa Lovrin tumači kao poziv da se utvrde termini za pojedine mjere u toj reformi. Ističe da EU, kao i u drugim područjima, očekuje od Hrvatske da odredi osobe ili državna tijela odgovorna za provedbu reformi, rokove u kojima ih treba provesti, kao i potrebna novčana sredstva.

Broj procesa za korupciju veći za 120%

Na nekoliko puta ponovljeno pitanje o tome što se radi na suzbijanju tzv. visoke korupcije, Lovrin odgovara da su pooštrene kazne za koruptivna djela i omogućene posebne izvidne mjere poput prisluškivanja i upotrebe prikrivenih istražitelja. Naposlijetku, citira i statistiku koja toj tvrdnji ide u prilog: - Za 120 je posto povećan broj procesuiranih kaznenih djela vezanih uz korupciju, a među optuženima i osuđenima su i visokorangirani liječnici, suci i odvjetnici. Nitko nije zaštićen - zaključuje.

- Napredak smo već postigli. Edukacija je uvedena kao uvjet za napredovanje u sudačkoj karijeri, uvedena su mjerila za ocjenjivanje rada sudaca, donesen je sudački kodeks, a uvedena je i pravosudna inspekcija. Pet je predsjednika sudova već razriješeno ili nije izabrano zbog loših nalaza pravosudne inspekcije - ističe Lovrin.

U prilog tezi da sustav kontrole u pravosuđu već pokazuje rezultate, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić kaže da je, zahvaljujući radu odjela za nadzor rada državnih odvjetnika, ove godine iz sustava eliminirano pet državnih odvjetnika, odnosno njihovih zamjenika. Posljednjih je godina, ističe, eliminirano ukupno 35 državnih odvjetnika.

No, racionalizacija sudske mreže na koju upozorava Bruxelles, ostat će neriješen problem za sljedeći mandat vlade. Ministrica pravosuđa objašnjava da pilot-projekt spajanja općinskih i prekršajnih sudova nije pokazao željene rezultate: brže i učinkovitije rješavanje predmeta.

- Vlada je donijela zaključak o početku racionalizacije, odnosno o spajanju istovrsnih sudova. Zakon je pripremljen, potrebno je utvrditi dinamiku - govori Lovrin. S druge strane, ministrica najavljuje da će Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, koji se također navodi u mjerilima Europske komisije, vjerojatno biti izglasan do izbora. - Zamjerke nevladinih udruga na taj zakon mogle bi se riješiti putem amandmana - rekla je Lovrin.

Najveći je dio razgovora bio posvećen borbi protiv korupcije, u kojoj ministrica ističe pozitivne pomake, koji su uglavnom usmjereni na - prevenciju.


Reci što misliš!