Državni praznik
Hrvatska obilježava Dan neovisnosti
Tijekom jutra na Mirogoju su, u aleji poginulih hrvatskih branitelja i kod Zida boli vijence položila državna izaslanstva, predsjednici Republike, Vlade i Sabora. Vijenici su položeni i na grob prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana
Hrvatska danas obilježava Dan neovisnosti, državni praznik kojim se građani prisjećaju 8. listopada 1991., kada je jednoglasno donesena saborska odluka o raskidu svih državno-pravnih veza s bivšom SFRJ. Sabor je tada utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji, izvještava danas Jutarnji.hr .
Predsjednik Sabora Vladimir Šeks na svečanoj sjednici u povodu proslave praznika podsjetio je da je Sabor na današnji dan donio odluku kojom su udareni temelji samostalne i demokratske Hrvatske. Sjednici su nazočili predstavnici državnog vrha predvođeni predsjednikom Stjepanom Mesićem i premijerom Ivom Sanaderom, izaslanici stranaka, uglednici iz vjerskog i javnog života, predstavnici sudbene vlasti i diplomatskog zbora.
Politička odluka o raskidanju svih državno-pravnih veza s bivšom državom donesena je, podsjetio je Šeks, u jeku najjače agresije Srbije i JNA na Hrvatsku, a zaživjela je zahvaljujući žrtvi i životima hrvatskih branitelja i konačnoj pobjedi u pravednom, obrambenom i oslobodilačkom ratu.
Predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks danas je, na svečanoj sjednici Sabora u povodu Dana neovisnosti, poručio kako je haška presuda "vukovarskoj trojci" za Sabor neprihvatljiva, da je sramotna, te da je Hrvatska morala reagirati jer ne može prihvatiti umanjivanje zločina i omalovažavanje žrtava.
"Ovom presudom žrtve Ovčare ponovno su ubijene. Zato Hrvatski sabor poručuje da je ova presuda za nas neprihvatljiva, ona je protivna samoj svrsi i ciljevima Haškog suda i ona nije u skladu s temeljnim načelima međunarodnog prava i osnovama ljudskosti i morala", rekao je Šeks.
Šeks: Haška presuda neprihvatljiva za Hrvatski sabor
Prisjećajući se 8. listopada 1991., kada je Sabor donio povijesnu odluku o raskidu svih državno-pravnih sveza s bivšom SFRJ, te vremena stradanja i patnji koja su uslijedila, Šeks je kazao da ga sjećanja na ta vremena neizostavno vode na misao o "ovoj sramotnoj presudi Haškog suda kojom krvnici nisu kažnjeni u srazmjeru s neljudskim zločinima koje su počinili".
"Zato Hrvatska reagira, zato je morala reagirati i zato je Hrvatska ogorčena. Zato jer ne možemo prihvatiti ni negiranje niti umanjivanje počinjenih zločina i omalovažavanje žrtava", dodao je.
Šeks je istaknuo da je u suvremenom svijetu, prepunom kršenja humanitarnog prava, zadaća upravo međunarodnih institucija štititi istinu i pravdu.
"U tom smislu, ostanimo razboriti i postupajmo mudro i odlučno, jer upravo mudrost i odlučnost doveli su nas, od onog teškog položaja prije 16 godina, na vrhove uspješnosti na kojima stojimo danas", poručio je.
Šeks, koji je kao potpredsjednik Sabora 8. listopada 1991. predsjedavao saborskom sjednicom u podrumu zgrade Ine kada je donesena odluka o raskidu sveza sa SFRJ, podsjetio je da je put do samostalnosti bio strahovito težak, da je Hrvatska morala "preskočiti mnoge balvane i barikade, proći kroz neslućene Scile i Haribde međunarodnih odnosa i neravnomjernih odnosa snaga".
Naglasio je da je agresiju Srbije i JNA na netom rođenu hrvatsku državu slomilo široko jedinstvo hrvatskog naroda, hrabrost hrvatskih branitelja čija je žrtva, kazao je, i dovela do konačne pobjede u pravednom i oslobodilačkom ratu. Šeks je naglasio da je pristupanje euroatlantskim integracijama potvrda da je Hrvatska prije 16 godina krenula pravim putem.
Naglasio je da je Hrvatska danas uspješna i cijenjena članica međunarodne zajednice, ravnopravna članica suvremenog demokratskog svijeta, a da je potvrda tog položaja ocjena Europskog parlamenta da je Hrvatska ostvarila zavidan napredak i da bi 2009. mogao biti i završan korak ka pristupu EU, kao i najava da bi u travnju trebala dobiti pozivnicu za NATO.
Šeks je istaknuo da Hrvatska napreduje u gospodarstvu, da o tome svjedoči smanjenje nezaposlenosti na najnižu razinu u zadnjem desetljeću, rast industrijske proizvodnje, izvoza, bolji materijalni položaj i socijalna sigurnost umirovljenika, branitelja, ratnih stradalnika, rodilja, uspjesi u reformama.
"Rijetko koja suvremena država bilježi takav napredak u tako kratko vrijeme", poručio je.
Tijekom jutra na Mirogoju su, u aleji poginulih hrvatskih branitelja i kod Zida boli vijence položila državna izaslanstva, predsjednici Republike, Vlade i Sabora. Vijenci su položeni i na grob prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.
Vezane vijesti
-
-
8. listopada 1991. godine Hrvatski sabor jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ
-
Bit će uručene državne nagrade za životno djelo, za znanost, za popularizaciju i promidžbu te državne nagrade znanstvenim novacim
-
Izdvojeno
-
Zadar je i drugi put ove sezone tijesno poražen od Igokee m:tel. Nakon poraza u produžetku u 2. kolu AdmiralBet ABA lige na Višnjiku, ovog puta utakmica je opet stala u jedan šut i domaćini su u 17. kolu slavili 94:89 (28:20, 25:26, 24:22, 17:21).
-
U Dalmaciji promjenjivo pa i pretežno oblačno. Mjestimice je moguća kiša
-
Ako ste posjetili Gornju Austriju, znate da je ondje priroda nadvladala čovjeka. Na samo nekoliko sati od granice, smjestilo se nestvarno selo Hallstatt, koje izgleda kao slikovnica.
-
Postoje određene stvari za koje definitivno ne želite da traju dugo - poput posjeta zubaru, posjeta rodbini i mamurluka. Međutim, nešto što većini ljudi vjerojatno nije na vrhu popisa? Seks.
Reci što misliš!