Događaji

Onečišćenje

Aktivisti: U potoku Gorjak pronađene kancerogene tvari

Aktivisti: U potoku Gorjak pronađene kancerogene tvari

'Neke od supstanci iz mulja su kancerogene i opasne za zdravlje ljudi', rekla je Vlasta Petrač iz udruge 'Ekoturistiko'.

Udruge za zaštitu okoliša okupljene u 'Odboru za zaštitu građana Republike Hrvatske od industrijskog zagađenja' namjeravaju izvijestiti glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića s, kako tvrde, katastrofalnim rezultatima analize mulja iz potoka Gorjaka, poznatog i kao Smrdljivka, u Brdovcu kod Zaprešića u koji tvrtke "Pliva" i "Kvasac" ispuštaju nepročišćene otpadne vode.

Predsjednik savjeta udruge 'Eko Kvarner' Vjeran Piršić jučer je na konferenciji za novinare rekao da od Bajića očekuju istragu tko je onečistio potok i tko je za to odgovoran, jer to što je učinjeno nije ni moralno ni zakonito.

Udruge su, naime, same naručile istraživanje mulja potoka Gorjaka. Istraživanje je proveo Dan-Jar forenzični centar d.o.o., a u rezultatima se navode supstance koje sadrži mulj i zaključuje da su različite toksičnosti i ne bi se smjele nalaziti u vodi tog potoka.

'Neke od tih supstanci su kancerogene i opasne za zdravlje ljudi', rekla je Vlasta Petrač iz udruge 'Ekoturistiko'.

Ne bude li Bajić reagirao, obratit će se europskim parlamentarcima koji su već zgroženi nekim slučajevima onečišćenja u Hrvatskoj; primjerice, azbesta 'Salonit' i Ina u Sisku, rekao je Piršić.

Istaknuo je da konačno raspolažu verificiranim podacima da u potoku Gorjaku postoji zagađenje, iako se taj potok desetljećima zagađuje, dok institucije međusobno prebacuju odgovornost.

Piršić je ocijenio da cijeli sustav zaštite okoliša u Hrvatskoj zapravo štiti zagađivača i privatni interes, umjesto građane i javni interes, te da društvo skupo plaća liječenje oboljelih od posljedica zagađenja kroz javno-zdravstvene troškove. Istaknuo je i da su Hrvatske vode odbile dati na uvid vodopravnu dozvolu za Plivu, zbog čega sumnjaju da se dopušta preveliki stupanj zagađenja otpadnih voda.

Direktor okoliša, zdravlja i sigurnosti Plive Hrvatska Damir Šmida rekao je da od 26. listopada ove godine nakon izrečene zabrane Pliva ne ispušta otpadne vode u potok. Proizvodnja na lokaciji Savski Marof je zaustavljena, jer nemaju vodopravnu dozvolu. Naglasio je da se Pliva i Kvasac već 20 godina pokušavaju spojiti na sustav javne odvodnje te kako očekuje da će se to dogoditi do Nove godine kada će ponovno početi proizvodnja, prestati ispuštanje otpadnih voda u potok Gorjak te će se moći pristupit njegovoj sanaciji.

Protiv Plive i Kvasca Ministrastvo poljoprivrede je, podsjetimo, 25. listopada podnijelo kaznene prijave zbog teških onečišćenja i odredilo trenutačnu zabranu proizvodnje.


Reci što misliš!