Događaji

Politika

Jelinčič: Hrvatska ima kilavu politiku

Jelinčič: Hrvatska ima kilavu politiku

"Vaši su političari govorili o hrvatskom ulasku u EU 2001., pa 2003., pa 2005., zatim 2007., a sada 2008., ali ništa od toga. Još tada sam rekao da to neće biti prije 2012.", kaže Jelinčič

Farmaceut po struci, Zmago plemeniti Jelinčič, u politici je aktivan od osamostaljenja Slovenije. Radio je u "Leku", imao je i privatnu tvrtku, a onda je 1991. osnovao Slovensku nacionalnu stranku čije je sjedište u njegovoj obiteljskoj kući.

Kao student bio je baletan u Slovenskom narodnom gledališču. Kaže da mu je to iskustvo dobro došlo na sklisku političkom parketu. Glumio je i u filmu, a uz politiku i danas ima nekoliko hobija: numizmatiku, filateliju, skupljanje oružja, ali i letenje sportskim zrakoplovom.

U političkom životu njegova je stranka u svakom sazivu slovenskoga parlamenta imala zastupnike. Godine 1992. bilo ih je 12, a u sadašnjem je šest zastupnika. No, troje zastupnika prije dva tjedna napustilo je SNS-ov klub zastupnika i stranku i u ponedjeljak su osnovali novu stranku Lipa.

Jelinčič se u studenom drugi put pojavio i kao kandidat na predsjedničkim izborima. I bio je najveće iznenađenje. Iako nije ušao u drugi krug, kaže da će se kandidirati ponovno.

Gostujući u današnjoj emisiji "Nedjeljom u dva", Jelinčić se osvrnuo na često spominjanu inicijativu u medijima -referendum na kojemu bi Slovenci odlučili treba li Hrvatska u Europsku uniju.

"Stranka zahtijeva raspisivanje referenduma o međunarodnim povezivanjima s pitanjem: Jeste li za to da Republika Hrvatska samostalno uđe u EU? Bit će to savjetodavni referendum o mišljenju Slovenaca", kaže Jelinčič te prognozira kako će se hrvatski ulazak u EU razvući:

"Vaši su političari govorili o hrvatskom ulasku u EU 2001., pa 2003., pa 2005., zatim 2007., a sada 2008., ali ništa od toga. Još tada sam rekao da to neće biti prije 2012. Hrvatska je proglasila ZERP i činjenica je da se unatoč poruci EU-a radi o kršenju dogovora i nepoštovanju potpisanih sporazuma. Hrvatska ide glavom kroza zid i ucjenjuje Europu."

Smatra da je za Hrvatsku najbolji ulazak u EU u paketu s ostalim državama zapadnog Balkana, dakle sa Srbijom, BiH, Crnom Gorom, Mekedonijom i Albanijom te napominje Hrvatska sa Slovenijom nije riješila nijedno otvoreno pitanje.

Što se tiče dobrosusjedskih odnosa, Jelinčič smatra da su Hrvati nepravedni prema Slovencima: "Ovdje se Slovencima već svašta događalo. Tukli su ih, poneki su silovani, razbijani su im auti, rušene kuće, vikendice jedna za drugom i tako dalje. Zato ne razumijem zašto neki Slovenci još dolaze na hrvatsko more. Nijednom se Hrvatu još ništa nije dogodilo u Sloveniji."

Iako je nepušač, u posebnim prigodama, kao što je bila proslava dobrog rezultata na predsjedničkim izborima, Jelinčić pali kubansku cigaru. I to je učinio u zatvorenu javnom prostoru novinarskog centra, prekršivši strogi slovenski zakon o zabrani pušenja te će ovih dana morati platiti kaznu od 126 eura.

"Taj zakon je bedast!, uvjeren je predsjednik Slovenske nacionalne strane. Dovodi ljude u neravnopravan položaj. Kriminalizira pušače, a duhan nije zabranjen. Nitko se ne bavi drogom, heroinom, a ona je zabranjena, navodno. To se radi na drugi način. Obrazovanjem; u školama. Može se i dizanjem cijene cigareta, a ne takvim prohibicijskim zakonodavstvom."

"Hrvatski političari su goveda i ostajem pri tome!"

Jelinčič je ultranacionalist. A na piku su mu posebice Hrvati i Hrvatska. Izjavama poput onih da je Istra bila slovenska, a Zadar talijanski te inicijativom za referendum o ulasku u Europsku uniju izaziva pozornost i reakcije, a i jesenas je izjavom da je hrvatska politika govedarska izazvao dosta reakcija.
"Rekao sam da su hrvatski političari goveda i ostajem pri tome. Imate kilavu politiku koja se zasniva na onome što se događalo u 2. svjetskom ratu, na ustaštvu, koje u Hrvatskoj zapravo nikada nije bilo sankcionirano. Denacifikacija Hrvatske nikada se nije dogodila iako je morala. Mislim da je Franjo Tuđman rekao da je hrvatski narod stoka, i to stoka sitnog zuba", ističe Jelinčič.

Kaže da su Hrvatski političari dobri prema unutra, ali uvijek loši za Sloveniju, da upotrebljavaju određene citate iz međunarodnih listina, i to samo u dijelovima koji im idu u korist. Smatra da su iz Europe izvukli mnogo:

"Pokazali ste joj da je ne treba slušati i da ona poklekne pred vama kao sada sa ZERP-om". Šestdesetogodišnji političar smatra da je pitanje granica apsolutno neriješeno:

"Treba znati da je Tito stvorio zajedničku državu i unatoč sporazumu iz Jalte o podjeli nekadašnje Kraljevine Jugoslavije rekao da će on riješiti sva unutardržavna pitanja, ali nije ih riješio. Europa bi trebala održati obećanje i sazvati mirovnu konferenciju o nekadašnjoj Jugoslaviji. Kako nije sazvana, rat traje. Činjenica je da je u Jugoslaviji bio rat. Ako je bio rat, nakon svakog rata mora slijediti mirovna konferencija. To je prema međunarodnome pravu.

" Priznaje kako je mislio da će Washingtonski ugovor pomoći u slovenskim odnosima s Hrvatskom i kaže da je tada bio za NATO, a poslije je uvidio da je to "biznis-organizacija i ništa više".

Pitanje Kosova ne bi trebala rješavati Slovenija, smatra Jelinčič i siguran je da bi sve odluke i rasprave povezane s Kosovom trebala prepustiti neupletenoj državi. Zanimljim smatra upletanje Rusa, koji u Republici Srpskoj žele graditi baze. Kaže da se na taj način stanje samo komplicira te se približavamo, nada se, samo hladnom ratu.

Prije dva tjedna Jelinčič je proslavio 60. rođendan. Na proslavi su mu stranački kolege najavili napuštanje stranke i kluba zastupnika. Prije godinu dana za rođendan je dobio puno ljepši dar; supruga Monika rodila je drugu kćer Aleksijo Iris. A do sljedećeg rođendana želi da njegova Slovenska nacionalna stranka osvoji osam mjesta na parlamentarnim izborima koji Sloveniju očekuju najesen.


Reci što misliš!