Bugarska traži od EU odobrenje za ponovni rad svojih nuklearnih reaktora
Bugarska planira gradnju novih nuklearnih reaktora na Dunavu
Bugarskoj bi trebalo dozvoliti ponovno stavljanje u funkciju dva ugašena reaktora u nuklearnoj elektrani Kozloduj ili bi u suprotnom trebala dobiti veću kompenzaciju za njihovo zatvaranje koje zahtijeva Europska unija, kazao je bugarski ministar energetike Petar Dimitrov.
"Odluku Europske komisije o gašenju nuklearnih postrojenja smatramo nepoštenom, ne samo spram Bugarske već i prema ostatku zemalja na Balkanu. Svi znaju da su blokovi zatvoreni ne zato što su nesigurni, već zbog određene političke cijene koju je Bugarska morala platiti za pristupanje EU", kazao je Dimitrov.
"To je razlog zbog kojeg smo počeli raditi na akcijskom planu na dvije paralelne fronte. Jedna je ukidanje zabrane ponovnog stavljanja u funkciju reaktora tri i četiri u Kozloduju, dok je druga povećanje naknade za gašenje reaktora iznad dogovorenih 550 milijuna eura", dodao je.
Bugarska je bila najveći izvoznik električne energije na Balkanu i pokrivala je 60 posto energetskih manjkova u toj regiji u 2006., s izvozom u inozemstvo 7,8 milijardi kilowatsati električne energije.
Morala je, međutim, zatvoriti dva reaktora dok je reaktore snage 440 MW u Kozloduju u prosincu 2006. modernizirala uslijed zabrinutosti vezanih uz njihovu sigurnost kako bi osigurala svoj ulazak u Europsku uniju u siječnju 2007. Već je zatvorila dva najstarija reaktora snage 440 MW u 2002.
Dva reaktora snage 1.000 MW i dalje su u funkciji u Kozloduju pa je Sofija donedavno bila u mogućnosti izvoziti određene količine električne energije. Međutim, ovih je dana bugarsko ministarstvo gospodarstva i energetike najavilo potpunu obustavu izvoza sa ciljem podmirenja povećanih potreba bugarskih kućanstava tijekom zimskih mjeseci.
Po riječima Dimitrova, gospodarski gubitci zbog zatvaranja dva reaktora u 2006. dosad su narasli na 2,5 milijarde eura.
Bugarska će u petak potpisati 4,0 milijarde eura vrijedan ugovor s ruskom tvrtkom Atomstroyexport o izgradnji druge nuklearne elektrane snage 2.000 MW u mjestu Belene na Dunavu kako bi nadoknadila izgubljene kapacitete. Početak njezine gradnje planira se u drugoj polovini 2008. s tim da bi prvi reaktor trebao biti stavljen u funkciju do siječnja 2013. a drugi godinu dana kasnije, za što je EU dao odobrenje.
"Bugarska ima jasnu politiku glede razvoja nuklearne energije a odluka o izgradnji postrojenja u Beleneu dio je tih mjera usmjerenih pokrivanju domaćih potreba i osiguranja izvoza u regiju", kazao je premijer Sergej Stanišev.
Vezane vijesti
-
Poznato je da je plutonij jedan od radioaktivno najtoksičnijih poznatih materijala
-
Predsjednik i premijer Bugarske Rumen Radev i Bojko Borisov istaknuli su u ponedjeljak u odvojenim razgovorima u Sofiji s predsjedataljem Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem da će ta zemlja biti prioritet Bugarskoj za vrijeme polugodišnjeg razdoblja njezina predsjedanja početkom 2018.
-
Putin vodi "politiku gaženja međunarodnog prava s teškim posljedicama za čitavu Europu, pa tako i Bugarsku", rekao je u četvrtak u razgovoru za televizijsku mrežu Nova.
-
Izdvojeno
-
Nedjelja donosi novi susret ovih dviju momčadi, sada u Sportskoj dvorani Laktaši. To će ujedno biti dvoboj dviju momčadi koje su dosadašnjim rezultatima ušle u krug momčadi koje se bore za play off
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
Reci što misliš!