Socijalizacija
Djecu oboljelu od neurodermitisa poticati na socijalne kontakte
Roditelji strahuju da bi stres i strahovi što ih njihova djeca doživljavaju u školi ili u drugim situacijama povezanim sa socijalnim kontaktom mogli pojačati njihovu potrebu za impulzivnim grebanjem po oštećenim dijelovima kože
Roditelji mnoge djece koja pate od neurodermitisa najčešće ih pokušavaju zaštititi od socijalnih kontakata, no berlinski znanstvenici smatraju kako takva djeca ne bi trebala biti posebno zaštićena, odnosno izolirana od svojih vršnjaka.
Roditelji strahuju da bi stres i strahovi što ih njihova djeca doživljavaju u školi ili u drugim situacijama povezanim sa socijalnim kontaktom mogli pojačati njihovu potrebu za impulzivnim grebanjem po oštećenim dijelovima kože.
Činjenica je da stres može utjecati na potrebu djeteta za češanjem, no među osobama oboljelim od neurodemitisa cijeli je niz stvari koje izazivaju stres i drugih koje se mogu sagledati pozitivno.
Znanstvenici smatraju da je odvraćanje pažnje puno bolji način da se djeca zaštite u trenucima kad su oštećenja na koži snažno izražena, od, primjerice, nastojanja da se djeca 'poštede' situacija što ih roditelji smatraju stresnima.
Zbog izgleda i stanja kože, vršnjaci često zadirkuju djecu s neurodermitisom ili ih isključuju iz igre i druženja. Bernhard Egger, berlinski dermatolog smatra da s djecom treba otvoreno razgovarati o njihovoj bolesti kako bi se spriječile situacije u kojima se djeca sama povlače i izbjegavaju druženje ili igru s vršnjacima.
Kod djece je, smatra dr. Egger, prisutan neutemeljen strah od toga da će ih njihovi vršnjaci izbjegavati zbog njihova izgleda, što često rezultira, upravo onim što se želi izbjeći, stresnom situacijom te potrebom da se počnu grebati po oštećenim dijelovima kože.
Neurodermitis ili atopijski dermatitis je čest oblik upale kože koji se obično javlja u osoba sklonih alergijama, a pogađa 10-20 posto djece širom svijeta. Dugotrajna je bolest čiji simptomi se nakon smirivanja često ponovno javljaju. Uobičajeni su simptomi svrbež i suhi ljuskavi osip na koži koji može prijeći u male mjehure, kraste ili zadebljanja kože.
Vezane vijesti
-
Neke od prednosti kvalitetne dječje prehrane je prirodno poboljšanje kognitivnih vještina, pamćenja i koncentracije. Dr. Teralyn Sell, psihoterapeutkinja i stručnjakinja za zdravlje mozga, naglašava zašto je važno uzeti u obzir hranu koju jede vaše dijete, piše amodrn.com.
-
Rođenje djeteta uzbudljivo je vrijeme, ali potrebno je puno priprema kako biste svaki kutak doma zaštitili i učinili sigurnim za svoje dijete. Dom može biti opasno mjesto za dijete pa je važno ukloniti sve što bi mu moglo naškoditi ili ga ozlijediti.
-
Španjolska će zabraniti oglašavanje nezdrave hrane i pića usmjereno prema djeci kako bi se smanjila pretilost kod mladih, rekao je u četvrtak ministar za potrošačka pitanja.
-
Gazirana voda sveprisutna je u trgovinama, restoranima, hladnjacima, pa čak i u dječjim rukama. Dostupna u voćnim i drugim okusima, mnogi ljudi uživaju u ovim pjenušavim pićima kao alternativi bez kalorija za gazirane napitke zaslađene šećerom.
Izdvojeno
-
Veliku nagradu 59. zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma, koji je pod nazivom "Dijalozi/Monolozi" otvoren u nedjelju u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, osvojio je projekt "Rekonstrukcija Vitića: palimpsest tumačenja izvornosti" skupine autora.
-
Hrvatska ženska rukometna reprezentacija odmjerit će snage sa Španjoskom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo iduće godine u Nizozemskoj i Njemačkoj, odlučio je ždrijeb u Beču.
-
Kao najznačajnija regionalna zvijezda, Severina nije poznata samo po svojim pjesmama, nego i po tome da se ne boji reći što misli.
-
Hrvatski skijaš Samuel Kolega osvojio je šestu poziciju na slalomu Svjetskog kupa u francuskom Val D'Isereu, čime je izjednačio svoj najbolji doseg karijere.
Reci što misliš!