Znanost
Pokrenut LHC, Hawking skeptičan
Britanski astrofizičar Stephen Hawking okladio se u 100 dolara da znanstvenici CERN-a neće uspjeti u svom eksperimentu da pronađu "Božju česticu", odnosno pračesticu koja se smatra Svetim gralom znanosti o svemiru
Međunarodni fizičari rano jutros su u Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN) pustili u pogon Veliki hadronski sudarač (LHC, Large Hadron Collider), nakompleksniji znanstveni uređaj ikad izgrađen, kojim će u sljedećih mjesec dana pokušati simulirati Veliki prasak i riješiti enigmu nastanka svemira.
Jutros su u veliki akcelerator čestica, odnosno 27 kilometara dug kružni tunel s vakuumskom cijevi koji se nalazi 100 metara ispod zemlje, ispod granica Švicarske i Francuske, znanstvenici ubacili prve protone, zasad samo u jednom smjeru, a niz pokusa kojima će se pokušati rasvjetliti postanak svemira trajat će do sredine listopada. LHC je desetljećima gradilo 10.000 znanstvenika, a projekt je stajao 9,5 milijardi dolara.
"Imamo pomiješane emocije, zadovoljstvo što smo napravili veliki posao i nadu da se velika otkrića nalaze ispred nas", rekao je u srijedu glavni direktor CERN-a Robert Aymar.
LHC će koristiti velike magnete za ispucavanje trilijuna čestica koji će tunelom juriti brzinom od 11,245 puta u sekundi, odnosno 99,99 posto brzine svjetlosti. Uređaj je sposoban proizvesti 600 milijuna sudara čestica svake sekunde. Za ubrzavanje čestica koristi se supravodljivost koja se ostvaruje u šupljem linearnom elementu napravljenom od niobiuma čije stijenke su ispunjene tekućim helijem (-271° C) uz djelovanje ubrzavajućih elektromagnetskih valova.
Kompjutori će registrirati sve što se dešava kod tih minijaturnih verzija iskonskih vatrenih kugli, a oko 10.000 znanstvenika širom svijeta će analizirati prikupljeni materijal. Posebni detektori će motriti milijarde čestica nastalih nakon sudara i bilježiti kako se spajaju, udaljuju ili naprosto nestaju.
Znanstvenici u CERN-u posebno će se pozabaviti konceptima zahvaljući kojima je i sve počelo, poput "tamne materije", "tamne energije" i "Higgsovim bozonom", hipotetske elementarne čestice za koju se drži da je ključ misterije o tome kako je materija dobila masu. Ta je čestica jedini još neotkriveni sastojak tzv. Standardnog modela elementarnih čestica.
Bez mase, zvijezde i planeti nikada se ne bi mogli oblikovati u eonima nakon Velikog praska i život ne bi bio započeo na Zemlji ili, kako vjeruju neki znanstvenici, i na nekim drugim svjetovima.
Britanski astrofizičar Stephen Hawking okladio se u 100 dolara da znanstvenici CERN-a neće uspjeti u svom eksperimentu da pronađu "Božju česticu", odnosno pračesticu koja se smatra Svetim gralom znanosti o svemiru.
"LHC će povećati energiju kojom možemo proučavati interakcije čestica na četiri puta višoj razini. Prema postojećem razmišljanju, to bi trebalo biti dovoljno da se otkrije Higgsova čestica", rekao je Hawking. "Mislim da bi bilo uzbudljivije kada je ne bismo našli. To bi pokazalo da je nešto pogrešno, da moramo ponovo razmišljati. Kladim se u 100 dolara da Higgs neće biti pronađen", dodao je.
No, neki su fizičari izrazili bojazan kako bi, u slučaju da nešto pođe po zlu, znanstvenici u CERN-u mogli stvoriti Crnu rupu koja će progutati Zemlju.
Stephen Hawking nalazi se među većinom koja smatra da od LHC-a ne prijeti ozbiljna opasnost. U intervjuu za BBC je rekao da postoji manje od jedan posto vjerojatnosti da uređaj proizvede crne rupe, a ako nekim slučajem i nastanu, nestat će u fragmentu sekunde prije nego što naprave ikakvu štetu.
Iz CERN-a su ranije priopćili da takve teorije "smaka svijeta" smatraju glupostima.
Vezane vijesti
-
Prema Jamesu Gilliesu koji je glasnogovornik CERN-a, broj onih koji bi htjeli spriječiti test idućeg tjedna je vrlo velik, ali nema nikakve šanse da se on odgodi
-
-
\'Svesmjerni elektromagnetski upijač\' mogao bi se koristiti za prikupljanje Sunčeve energije.
-
Slavni fizičar Stephen Hawking obratio se u petak hongkonškom auditoriju hologramom, ističući tu tehnologiju koja ima sve veću težinu u politici, zabavi i poslovima.
Izdvojeno
-
Umjetnička organizacija Irida i Udruga U Pokretu pozivaju na Večer glazbe i plesa koja će se održati u subotu 30. studenog u DKC-u Kino u Sv. Filipu i Jakovu.
-
Respiratorne bolesti, uključujući upalu pluća, godišnje koštaju zdravstvene sustave milijarde. Po nekim istraživanjima, samo u SAD-u, samo na hospitalizacije zbog upale pluća odlazi više od 9 milijardi dolara godišnje, s prosječnim troškovima boravka u bolnici od 20.000 dolara po slučaju.
-
Nakon napete španjolske psihološke drame ''Točke prijelaza'', ovog petka na program kinoteke stiže zadarska premijera dokumentarnog filma “Grandpa Guru” !
-
Posljednji retrogradni Merkur u 2024. godini trajat će od 25. studenog do 15. prosinca. Premda ovaj astrološki fenomen obično u naše živote unosi pomutnju i komplikacije, za tri horoskopska znaka ovo će biti razdoblje velike sreće.
Reci što misliš!