Događaji

Smrtna kazna

Smrtne kazne nad djecom i maloljetnicima najčešće u Iranu

Smrtne kazne nad djecom i maloljetnicima najčešće u Iranu

Sve su se države obvezale da neće biti pogubljenja prijestupnika mlađih od 18 godina, a pet država dijeli nas od potpune zabrane smrtne kazne za maloljetnike, upozorava HRW

Smrtna kazna nad djecom i maloljetnicima provodi se u pet zemalja, a najčešće u Iranu, objavila je organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch (HRW). Od siječnja 2005. smrtne presude nad 32 maloljetnika izvedene su u Iranu, Saudijskoj Arabiji, Sudanu, Pakistanu i Jemenu. U Iranu je pogubljeno 26 maloljetnika. Djevojčice su u Iranu punoljetne s devet, a dječaci s 15 godina.

HRW je pozvao UN da se na Općoj skupštini zauzme za zaštitu djece. Sve su se države obvezale da neće biti pogubljenja prijestupnika mlađih od 18 godina, a pet država dijeli nas od potpune zabrane smrtne kazne za maloljetnike, upozorava HRW.

Unatoč tomu, tvrdi HRW, suci u Saudijskoj Arabiji imaju pravo odlučiti hoće li osuditi na smrt dijete u pubertetskoj dobi ili koje je navršilo 15 godina. Sudanski ustav dopušta pogubljenje maloljetnika za određene zločine kao što su ubojstvo ili oružana pljačka sa smrtnim posljedicama. U Pakistanu je od 2000. godine zabranjena smrtna kazna za počinitelje mlađe od 18 godina, ali se zabrana još ne primjenjuje u svim dijelovima zemlje.

Zakoni u Jemenu predviđaju da maloljetnici za najteže zločine mogu biti kažnjeni najviše s deset godina zatvora. Međutim, budući da se u toj zemlji samo 22 posto rođenih službeno registrira, optuženici često ne mogu dokazati svoju dob. U veljači je, primjerice, u Jemenu pogubljen mladić koji je tvrdio da je u trenutku zločina imao samo 16 godina.


Reci što misliš!