Događaji

Vremenska prognoza

Vremenske prilike i neprilike

Vremenske prilike i neprilike

Sredozemlju se približavaju dvije izražene doline s hladnim zrakom koje će u idućim danima donijeti impresivnu promjenu vremenskih prilika na našem području

Dva su vrlo zanimljiva meteorološka događaja pred nama. Sredozemlju se približavaju dvije izražene doline s hladnim zrakom koje će u idućim danima donijeti impresivnu promjenu vremenskih prilika na našem području. S druge strane "bare", uragan Ike prijeti Texasu kao nijedna dosad zabilježena oluja u tom području. Selimo se prvo u Meksički zaljev ispratiti ovaj povijesni trenutak.

Tijekom subote uragan Ike svom silinom udarit će u obalu Texasa, u blizini ili točno iznad Galvestona, te nastaviti putanju prema Houstonu. Premda je Ike po brzini vjetra tek u drugoj kategoriji uragana od mogućih 5 kategorija, zbog njegovih netipičnih gigantskih dimenzija, smatra se da bi ova oluja mogla biti najrazornija od svih koje su dosad u povijesti pogodile Texas. Unatoč manjoj brzini vjetra, Ike je mnogo veći i nosi daleko više energije nego primjerice Katrina ili Rita (oba su bila najviše kategorije 5).

Najveća prijetnja ne dolazi od vjetra; ona dolazi iz mora, budući da jak vjetar koji pred sobom "gura" veliku količinu vode i niski atmosferski tlak u području orkana podižu razinu mora. Očekivano podizanje razine u trenutku kad Ike svojim središtem dođe nad obalu iznosi preko 15 stopa (skoro 5 metara)! Taj porast mora u razini je i najviših nasipa koji brane luke od valova, što praktično znači samo jedno - obalno područje kojim prođe Ike bit će potpuno potopljeno. Osim luka stradat će i mnogi obalni objekti koji se nađu na putu podivljalom moru. Prema nekim predviđanjima američkih stručnjaka za uragane, sjeverno od Galvestona do granice s Lousianom, podizanje razine mora moglo bi doseći nevjerojatnih 7 metara (visina dvokatnice).

Ike će dolaskom na kopno početi ubrzano slabiti, što je normalna pojava jer sustav gubi vlagu i toplinu kojom ga opskrbljuje zagrijano more, i na račun koje zapravo i "živi". Do Houstona će tako doći nešto oslabljen, a osim toga Houston nije na obali pa nema opasnosti od podizanja mora. Zbog toga se veće materijalne štete u tom području ne očekuju, iako valja biti na oprezu zbog još uvijek jakog vjetra i vrlo obilnih oborina koje ovaj ciklon nosi sa sobom.

Vratimo se onome što čeka nas idućih dana. Uslijed primicanja hladne zračne mase sa sjeverozapada i sjeveroistoka prema Sredozemlju, gdje se nalazi vrlo vlažna i topla, te nestabilna zračna masa, naše će područje idućih dana dobiti promjenu vremena - kako bi se reklo - za 180 stupnjeva. Nećemo pritom osjetiti nikakva čudesa kao stanovnici Texasa, ali naviknuti na ljeto koje je iza nas, vrlo toplo, sparno, dugotrajno i sušno, promjena vremena će mnogima biti veliko iznenađenje i "šok".

Prognoza za vikend

Subota će tako biti pretežno oblačna i kišna, no tek malo svježija od današnjeg dana. Hladan zrak tek pristiže... puhat će umjereno do pojačano jugo.

Premještanjem prizemnog središta niskog tlaka iz Genovskog zaljeva prema srednjem Jadranu, u noći na nedjelju postupno će vjetar okretati preko istočnog smjera na buru, koja će u nedjelju pojačati, a osobito krajem dana biti mjestimice jaka, u podvelebitskom području s olujnim udarima. Pritom su mogući su i orkanski udari vjetra.

S burom će pritjecati sve hladniji zrak, pa se od nedjelje očekuje pad temperature, koji će se nastaviti i u ponedjeljak... u nedjelju valja očekivati manje kiše nego u subotu...

Dovoljno je reći da prognostički model GFS za zadarsko područje, u ponedjeljak, crta maksimalnu dnevnu temperaturu zraka od tek 13 Celzijevih stupnjeva?! Zapitat ćete se je li to moguće! Odgovor je DA! Evo i malog dokaza; 5. rujna 2007. ciklona vrlo sličnih sinoptičkih karakteristika ovoj koja nam dolazi, "otjerala" je ljeto, spustivši temperaturu zraka u 14h u Zadru toga dana na svega 12°C.

Da, mjereno na službenoj postaji Puntamika. Velebit, Dinara, Biokovo, imali su temperaturu ispod -1°C, s prvim snijegom na visinama iznad 1200 metara nadmorske visine. Upravo vrlo slična sinotpička situacija tom događaju, daje za pravo reći kako je ponovo moguće da ćemo s 30°C u samo jedan dan otići na ispod 15°C u najtoplijem dijelu dana! Ipak, iako moguće ne tvrdim da je i vjerojatno. Lanjsko snižavanje dnevne temperature na 12°C je posljedica i hladnog zraka i obilne kiše istovremeno, što ne mora biti slučaj i s ovom ciklonom.

Ipak, prognostički modeli su uporni u tvrdnji da će dugotrajna suša biti barem djelomično nadoknađena, s obzirom da se lokalno prognozira 50-tak, pa i više litara po četvornom metru kiše ukupno od subote do ponedjeljka.

Za kraj još malo detalja o onome što nas očekuje. Subota će tako biti pretežno oblačna i kišna, no tek malo svježija od današnjeg dana. Hladan zrak tek pristiže... puhat će umjereno do pojačano jugo.

Premještanjem prizemnog središta niskog tlaka iz Genovskog zaljeva prema srednjem Jadranu, u noći na nedjelju postupno će vjetar okretati preko istočnog smjera na buru, koja će u nedjelju pojačati, a osobito krajem dana biti mjestimice jaka, u podvelebitskom području s olujnim udarima. Pritom su mogući su i orkanski udari vjetra.

S burom će pritjecati sve hladniji zrak, pa se od nedjelje očekuje pad temperature, koji će se nastaviti i u ponedjeljak... u nedjelju valja očekivati manje kiše nego u subotu, iako ne i posve suho, osobito navečer kad je ponovo moguć grmljavinski neverin, kakvih će biti vjerojatno i u subotu navečer. U ponedjeljak pretežno suho, uz sunčana razdoblja i znatno hladnije od prosjeka za polovicu rujna! Bura će i dalje ostati bar umjerena do pojačana.

Prognozu omogućuje http://www.meteoadriatic.net


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.