Događaji

Zaštita okoliša

Švicarska: Inicijativa za zabranu velikih automobila

Švicarska: Inicijativa za zabranu velikih automobila

Ukoliko većina na referendumu podupre prijedlog, sa švicarskih bi cesta postupno nestala terenska i slična velika vozila

U Švicarskoj je pokrenuta inicijativa za zabranom velikih i snažnih automobila, koja bi mogla znatno promijeniti promijeniti sliku na švicarskim cestama, javlja DPA

Inicijativa boraca za zaštitu okoliša u međuvremenu je prikupila 123.670 potpisa, što je potrebno kako bi se raspisao referendum kojim bi se zabranila velika vozila ili barem ograničio njihov broj.

"Računamo s uspjehom našega prijedloga zabrane registracije novih vozila posebno štetnih za okoliš u Švicarskoj", izjavila je Marion Girod, članica odbora "Inicijative za vozila prikladna za ljude".

Ukoliko većina na referendumu podupre prijedlog, sa švicarskih bi cesta postupno nestala terenska i slična velika vozila.

Inicijativa, bliska organizaciji mladih stranke Zelenih, nastala je u rujnu 2008. i u međuvremenu predala vladi zahtjev s potpisima. Vlada ima vremena do kolovoza 2009. za izradu prijedloga biračima.

"Ne bude li protuprijedloga, za dvije godine bit će glasovanje", izjavila je Girod.

Predstavnici inicijative zahtijevaju da švicarska vlada zabrani registraciju novih vozila čija emisija ugljičnog dioksida prekoračuje 250 grama i 2,5 miligrama fine prašine po kilometru. Zabrana bi se odnosila i na vozila čija težina prelazi 2,2 tone kao i na automobile s "agresivnom" maskom koja se smatraju opasnošću posebice za pješake.

Cilj inicijative, koja se naziva i "Stop Offroader", jest borba protiv globalnog zagrijavanja i zaštita biciklista, pješaka i djece.

U kategoriju nepoželjnih vozila bile bi svrstane 64 marke automobila, među kojima su terenska vozila s pogonom na četiri kotača (SUV) ali i luksuzne limuzine. Osim toga, zabrana bi se odnosila i na manja terenska vozila.

Predstavnici inicijative traže da se vozilima koja ne spadaju u kategoriju prihvatljivih a koja budu registrirana prije stupanja na snagu ograničenja, najveća dopuštena brzina smanji na 100. Ograničenje brzine odnosilo bi se i na automobile registrirane u inozemstvu.

"U prometu vlada veliki nedostatak naprednih mjera", pojasnila je Marion Girod. Prema njezinim riječima, novi automobili u Švicarskoj najštetniji su za klimu od svih europskih zemalja.

"Ti automobili emitiraju trećinu svih štetnih tvari u Švicarskoj", dodala je.


Reci što misliš!