Udžbenici
Antifašisti nezadovoljni udžbenicima povijesti
Time smo, smatra Mesić, dopustili da malobrojni ustašonostalgičari nametnu prikaz nedavne povijesti koji je rezultirao trovanjem mlade generacije, a uz politiku, najpogubniju ulogu u tome su odigrali povijesni udžbenici, a ne mogu i neću amnestirati ni medije
Nevjerojatno! Za jednu povijest u Hrvatskoj ima 42 različita udžbenika povijesti. Kako je učenicima, a i profesorima, lako je zamisliti. No danas su okrugli stol o tome kako se uči povijest organizirali Hrvatski antifašisti, nezadovoljni prikazom antifašištičke tradicije u udžbenicima povijesti. Na okruglom stolu sudjelovao je i predsjednik Stjepan Mesić, javlja HTV
Početkom 90-ih godina prošloga stoljeća pustili smo duha iz boce smatrajući da će nekritički pristup ustaštvu i demoniziranje antifašizma biti najbolji način za homogeniziranje Hrvata u raskidu s Jugoslavijom. Ali povijesno nas iskustvo uči da nikada nikome nije uspjelo nijednoga od tako oslobođenih duhova vratiti u poslovičnu bocu, rekao je Mesić.
Time smo, smatra Mesić, dopustili da malobrojni ustašonostalgičari nametnu prikaz nedavne povijesti koji je rezultirao trovanjem mlade generacije, a uz politiku, najpogubniju ulogu u tome su odigrali povijesni udžbenici, a ne mogu i neću amnestirati ni medije.
Stajalište predsjednika Mesića je da dijete koje danas ide u školu mora dobiti punu i potpunu informaciju o svemu, što je ilustrirao primjerom događaja na Bleiburgu. Istaknuo je da, kada se govori o Bleiburgu, ne smije propustiti upozoriti ne samo na taj zločin nego i na zločinačku prirodu ustaškoga režima koje je svoje ostvarenje našlo u logorima poput Jasenovca, Gradiške, Jadovnoga, odnosno da treba upozoriti na ono što je prethodilo Bleiburgu.
Istaknuo je da samo demokratska, civilizirana, antifašistička Hrvatska - suočena sa svojom prošlošću, ali i oslobođena njezinih okova te sposobna na suočavanje s punom istinom, ima šanse za budućnost u ujedinjenoj Europi te da ne smijemo dopustiti da pogrešno usmjerene mlade generacije budu nesposobne za život u ujedinjenoj Europi.
Povjesničar akademik Petar Strčić ocijenio je da su današnji udžbenici povijesti dosadni pa je učenicima i povijest dosadna. I dok se do 90-ih godina u udžbenicima pretjerivalo s tzv. komunizmom, nakon toga se počelo pretjerivati s tzv. hrvatskim nacionalizmom, rekao je Strčić.
Vezane vijesti
-
Agencija DPA (Deutsche Presse Agentur), koju prenosi većina najvažnijih medija njemačkog govornog područja, u jednom tekstu ovih dana pozabavila se školskim udžbenicima u Srbiji i Hrvatskoj, za koje piše kako mlade iz obje države uče da jedni druge mrze.
-
Borci su posebno pljeskali na svako spominjanje Tita, a zapjevali su i "Marjane, Marjane" te za Mesića "Draga nam je zemlja"
-
Ministarstvo znanosti i obrazovanja novčano će kazniti nakladnike jer školske knjige nisu na vrijeme došle do učenika
-
Antifašistička borba, mada su je komunisti vodili, nije bila ideologijski obojena. Bila je to borba za slobodu - rekao je Mesić
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!