Umjetna oplodnja
Za umjetnu oplodnju u Hrvatskoj uvjet je brak
Upitan hoće li odredbe zakona po kojima će djeca začeta umjetnom oplodnjom imati pravo doznati tko su im biološki roditelji smanjiti zainteresiranost donatora, Milinović je kazao da to ne očekuje
U vladinoj bi se proceduri za desetak dana trebao naći zakonski prijedlog kojim se uređuje pitanje medicinski potpomognute oplodnje, kakav Hrvatska nema već više od 20 godina, najavio je nakon sjednice Vlade resorni ministar Darko Milinović.
"Unatrag nekoliko godina bilo je nekoliko zakonskih prijedloga vezanih uz to područje, poput onog SDP-ovog, koji je na primjer dopuštao zamrzavanje zametaka. Za moju stranku život počinje danom začetka, dakle zametak je živo biće i mi po ovom prijedlogu to ne dopuštamo", kazao je Milinović.
Dodao je da će se novim zakonom omogućiti zaštita od zlouporabe, ali i uvesti određeni kriteriji, poput pitanja koje će se zdravstvene ustanove moći baviti umjetnom oplodnjom ili osnivanja registra donora.
Upitan hoće li odredbe zakona po kojima će djeca začeta umjetnom oplodnjom imati pravo doznati tko su im biološki roditelji smanjiti zainteresiranost donatora, Milinović je kazao da to ne očekuje.
"Mi smo se vodili time da i posvojeno dijete nakon navršene 18. godine života ima pravo znati tko su mu biološki roditelji, a u interesu zaštite prava djece", rekao je Milinović.
Dodao je i da konzultacije oko tog zakona praktički traju već 20-tak godina, što znači da je konzultirana i Crkva i šira društvena zajednica.
"Mislim da smo izradili zakonski prijedlog prihvatljiv i konzervativnom dijelu društva, koji je najveći dio građana Hrvatske, ali i liberalnom dijelu građana", ocijenio je ministar zdravstva.
Pritom je kao primjer konzervativnog dijela zakona naveo da je jedan od uvjeta za umjetnu oplodnju brak, dok je primjer liberalnog dijela dopuštanje donacije jajnih stanica i muškarca i žene, dok primjerice neke zemlje EU imaju mogućnost doniranja samo jednog spola.
Upitan diskriminira li takav zakonski prijedlog samce, Milinović je kazao da to "nije diskriminirajuće, a kako do sada nismo imali nikakav zakon, bolje ikakav nego nikakav".
Vezane vijesti
-
U Hrvatskoj nema ni banke sjemena, ni banke darovanih jajnih stanica, a nema ni registra. Parovi koji su u Ostojićevom zakonu svojedobno vidjeli spas, danas ne vide izlaz za svoje probleme
-
Nitko nema pravo izložiti smrtnoj opasnosti ili predati u smrt određeni broj začetih ljudskih života da bi se rodio drugi život, kažu udruge i vijeće biskupije
-
Kada budete raspravljali i glasovali, sjetite se parova koji ne mogu začeti prirodnim putem i omogućite im sreću i radost na kraju tog teškog i mukotrpnog puta - poručio je zastupnicima ministar zdravlja Rajko Ostojić
-
Izdvojeno
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14) i zadržali stopostotni učinak.
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
Reci što misliš!