Homoseksualni brakovi
BiH legalizira gay brakove?
Očekivano, to su odmah oštro osudili predstavnici Srpske pravoslavne i Rimokatoličke crkve, te Islamske i Židovske zajednice, okupljeni u Međureligijsko vijeće BiH
'Sporni' zakonski prijedlog već je podržao Predstavnički dom Parlamenta BiH pod obrazloženjem da je usvajanje tog zakona obaveza BiH kako bi se liberalizirao vizni režim, prenosi Net.hr .
Očekivano, to su odmah oštro osudili predstavnici Srpske pravoslavne i Rimokatoličke crkve, te Islamske i Židovske zajednice, okupljeni u Međureligijsko vijeće BiH.
Prema tvrdnjama dužnosnika MRV-a, zakon zadire u instituciju braka i vrijeđa prirodnu etiku. On je u suprotnosti sa zakonima o slobodi vjere i pravnom statusu crkava i vjerskih zajednica u BiH.
Koordinator Izvršnog odbora MRV-a BiH, paroh sarajevski Vanja Jovanović, kaže da MRV nije protiv donošenja zakona o zabrani diskriminacije, ali se protivi njegovim odredbama koje diskriminiraju crkve i vjerske zajednice.
"Ovaj zakon omogućio bi sklapanje brakova među ljudima istog spola. Oni bi mogli usvajati djecu, što se kosi s učenjima crkava i vjerskih zajednica. Ako zakon bude usvojen u sadašnjem obliku, može se dogoditi da predstavnici crkava i vjerskih zajednica budu sudski gonjeni zbog iznošenja stavova o određenom pitanju", tvrdi Jovanović.
Kao primjer što bi se moglo dogoditi ako zakon prođe, Jovanović navodi slučaj velikog muftije Engleske, koji je zbog javno iznešenog stava da je protiv sklapanja brakova osoba istog pola zaradio tužbu i završio na sudu.
"Ovakvim zakonom neko drugi može biti diskriminiran", naglasio je Jovanović.
Ekrem Tucaković iz Rijaseta Islamske zajednice BiH kaže da je u stavu Međureligijskog vijeća BiH sadržan i stav IZ BiH.
"Islamska zajednica BiH nema ništa protiv toga da se svim građanima osigura ravnopravnost, ali je protiv onih odredbi zakona koje zadiru u naša načela i učenja", kaže Tucaković.
Koordinator pravne ekspertske grupe MRV-a BiH BiH Emir Kovačević priznaje da sam zakon ne legalizira istopolne brakove, ali predstavlja "pravni temelj za pokretanje inicijativa izmjena obiteljskih zakona gdje je brak definiran kao zajednica muškarca i žene".
Zakon, je kaže, propisao usklađivanje ovog s drugim zakonima, pa bi tako omogućio i sklapanje homoseksualnih brakova, što se kosi s vjerskim učenjima i za njih je potpuno neprihvatljivo.
Osim homoseksualnih brakova, kaže, posebno ih zabrinjava mogućnost sudskog gonjenja crkvenih službenika ukoliko netko od njih npr. kaže nešto negativno o homoseksualcima ili transseksualcima.
Prema njegovim riječima, članovi MRV u načelu nemaju ništa protiv ovog zakona, ali žele "zaštititi slobodu vjere i instituciju braka".
Makar ove njihove primedbe nisu u potpunosti prihvaćene kod izrade zakona, iz MRV poručuju da neće odustati od namjere da se amandmanima korigira zakon, jer on treba biti "prilagođen specifičnostima društva BiH".
Jedan od tvoraca ovog zakona, Srđan Dizdarević iz Helsinškog odbora za ljudska prava u BiH, već je neko vrijeme izvan zemlje, pa nije detaljno upoznat sa reakcijom MRV-a.
Na internet stranici Udruženja Queer BiH podsjećaju da je 16 međunarodnih konvencija sastavni dio Ustava BiH, između kojih je i Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.
U bivšoj SFRJ važio je krivični zakon koji je tretirao homoseksualnost kao krivično djelo. Jedini zakon u BiH koji direktno tretira diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije je Zakon o ravnopravnosti polova BiH, donesen 2003. godine.
Vezane vijesti
-
-
-
-
Samo u Europi homoseksualci su na čelu vlada
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Reci što misliš!