Događaji

Vijeće Europe počinje istragu

WHO vrši reviziju svog upravljanja pandemijom svinjske gripe

WHO vrši reviziju svog upravljanja pandemijom svinjske gripe

Sljedeći tjedan će na sastanku upravnog odbora SZO-a pojedine zemlje imati priliku organizaciji postaviti sva pitanja koja ih muče. Glavni virolog za gripu SZO-a, Kenji Fakuda, 18. siječnja će dati izvještaj odboru

Svjetska zdravstvena organizacija izvršit će reviziju svog upravljanja pandemijom svinjske gripe, prvom pandemijom gripe u zadnjih 40 godina, nakon optužbi da je preuveličala opasnost kako bi pogodovala farmaceutskim kompanijama.

Glasnogovornica SZO-a Faleda Chaib rekla je danas novinarima: "Kritike su dio ciklusa pandemije. Očekujemo, štoviše potičemo kritike i priliku da o njima raspravimo", rekla je, dodavši kako će reviziju vršiti nezavisni stručnjaci i kako će rezultati biti predstavljeni javnosti. Nije rekla kad će revizija biti izvršena ni koji stručnjaci će sudjelovati u njoj.

Vijeće Europe počinje istragu

Zadnja najava bila je ona Vijeća Europe, koje je reklo da će istražiti jesu li javne zdravstvene radnike na nepotrebno kupovanje zaliha cjepiva protiv svinjske gripe naveli proizvođači cjepiva. Cjepivo su diljem svijeta izrađivale sve najveće svjetske tvrtke - Pfizer, GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Novartis, ali i brojne manje nacionalne kompanije.

Nekoliko država diljem svijeta trenutno smanjuje ili ukida narudžbe novih doza cjepiva, jer sve više postaje jasno da zaraza, koja je proglašena prvom pandemijom gripe u zadnjih 40 godina, nije tako opasna, raširena niti smrtonosna kao što se mislilo.

Polaganje računa

Sljedeći tjedan će na sastanku upravnog odbora SZO-a pojedine zemlje imati priliku organizaciji postaviti sva pitanja koja ih muče. Glavni virolog za gripu SZO-a, Kenji Fakuda, 18. siječnja će dati izvještaj odboru.

SZO se trenutno najviše bavi dobavljanjem cjepiva nerazvijenim i zemljama u razvoju, koje si ne mogu priuštiti nabavku. Prošli je tjedan cjepivo dostavljeno Mongoliji i Azerbejdžanu, a očekuje se dostava cjepiva u još 95 zemalja. Donacijama se nadaju prikupiti dovoljno cjepiva za pokrivanje 10 posto populacije u svakoj od nerazvijenih zemalja.

Dosad je svinjska gripa laboratorijski potvrđeno odgovorna za smrt 12,799 ljudi, iako se pretpostavlja da je stvarni broj puno veći, a očekuje se da će proći nekoliko godina prije nego se bude moglo sastaviti prave brojke.


Reci što misliš!