Događaji

Isprika za ratni zločin

Srbija se ispričala za Srebrenicu

Srbija se ispričala za Srebrenicu

Snage bosanskih Srba u Srebrenici su pod vodstvom Ratka Mladića u srpnju 1995. pobile su 8000 bošnjačkih civila

Srbijanski parlament usvojio je Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici i njome izrazio sućut i ispriku obiteljima žrtava. Deklaracija je usvojena sa 127 glasova od ukupno 250 zastupnika. Snage bosanskih Srba u Srebrenici su pod vodstvom Ratka Mladića u srpnju 1995. pobile su 8000 bošnjačkih civila.

Deklaraciju su poduprli zastupnički klubovi Za europsku Srbiju Borisa Tadića, G17 plus, Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija (SPS-JS), Partija ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i zastupnici manjina, javlja HTV

Protiv su bili Demokratska stranka Srbije (DSS) i Nova Srbija. Zastupnici Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića napustili su dvoranu prije glasovanja, a zastupnici Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja i Liberalno demokratske partije (LDP) Čede Jovanovića nisu pristupili glasovanju.

U dokumentu se navodi da Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice, kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ). Međutim, u deklaraciji zločin nije nazvan genocidom. U tekstu se izražava sućut i isprika obiteljima žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da ta tragedija bude spriječena te dodaje kako Skupština Srbije pruža potporu radu državnih organa zaduženih za procesuiranje ratnih zločina u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i uhićenje Ratka Mladića.

U Deklaraciji se naglašava kako srbijanski parlament očekuje da i druge države bivše Jugoslavije na isti način osude zločine počinjene nad Srbima te da izraze vlastitu sućut i ispriku obiteljima srpskih žrtava. Sve nekada sukobljene strane u BiH, kao i druge države bivše Jugoslavije pozvane su da nastave proces pomirenja i jačanja uvjeta za zajednički život, utemeljen na ravnopravnosti naroda i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, kako se učinjeni zločini više nikada ne bi bi ponovili.

Parlamentarnu raspravu o deklaraciji dugu 13 sati, uz izravan televizijski prijenos, obilježila je oštra rasprava između zastupnika vladajuće koalicije, koji smatraju da se usvajanjem tog dokumenta uklanja kolektivna krivnja sa srpskog naroda, i zastupnika oporbe, koji smatraju da donošenje deklaracije nije u interesu Srbije. Zločin u Srebrenici nije bio veći nego na drugim mjestima, rekao je čelnik NS-a Velimir Ilić, pozivajući se na hrvatske zločine protiv Srba. Nasuprot tom stajalištu predsjednik Liberalno demokratske partija (LDP) Čedomir Jovanović izrazio je nezadovoljstvo što zločin nije okarakteriziran kao genocid.

UN uživa apsolutni imunitet

Istodobno je Žalbeno vijeće Okružnog suda u Den Haagu odbacilo žalbu koju su protiv UN-a i države Nizozemske podnijele Majke Srebrenice, no one najavljuju nove žalbe. Svjetska organizacija uživa apsolutni imunitet od progona. U međunarodnim konvencijama o osnutku UN-a jasno je navedeno da UN ne može biti gonjen pred nacionalnim sudom zemlje članice, stoji u presudi koju je objavilo Žalbeno vijeće okružnog haškog suda.

Udruga Majke Srebrenice, koja okuplja 6.000 preživjelih osoba i članove obitelji žrtava pokolja što ga je vojska bosanskih Srba počinila 1995., u Srebrenici, tužila je Ujedinjene narode i nizozemsku državu jer su propustile poduzeti djelotvorne akcije kojima bi spriječile pokolj. Time su UN i Nizozemska prekršile UN-ovu konvenciju o genocidu, navodi bosanskohercegovačka udruga, a prenosi Hina. Nizozemski vojnici u sastavu UN-ovih mirovnih snaga bili su raspoređeni u Srebrenici 1995. i nisu uspjeli spriječili pokolj nad 8.000 muslimanskih muškaraca u Srebrenici, koja je tada bila proglašena UN-ovom zaštićenom zonom.


Reci što misliš!