Događaji

HEP obvezan na cinkanje

Vlada oštro po neplatišama TV pristojbe

Vlada oštro po neplatišama TV pristojbe

Stavak 8., pak, pojašnjava kako su zbog utjerivanja pretplate "operatori distributivne mreže odnosno opskrbljivači električnom energijom u Hrvatskoj dužni HRT-u bez naknade dostavljati redovito podatke o kupcima električne energije (ime i prezime, adresa, mjesto stanovanja ili sjedište)"

Vlada je odlučila natjerati svekoliko pučanstvo da, ukoliko želi gledati pokretne slike u svome domu, u potpunosti prijeđe na kompjutere ili projektore, jer se utjerivanje nameta Hrvatske radiotelevizije umnogome postrožava, piše danas.net.hr . Kazne rastu do deset puta!

Ako nacrt prijedloga Zakona o HRT-u bude usvojen u varijanti pokazanoj na stranicama Ministarstva kulture, niti izbacivanje televizijskih i radijskih prijamnika iz kuća i ureda neće biti dovoljna mjera za izbjegavanje poreza koji pumpa proračun javne televizije.

Po ovakvom zakonu, građani bi bili dužni dokazivati da kompjutere i prijenosne komunikacijske uređaje koriste "isključivo u svrhu obavljanja djelatnosti", a od obveze plaćanja oslobodili bi se tek nakladnici radija i televizije "za prijamnike koji im služe isključivo za kontrolu vlastitog emitiranja programa".

Plati radio u autu!

Naime, Vladina je ideja da se osobama koje ne dolaze iz kućanstva koje plaća pretplatu, naplaćuje glazba koju slušaju u svojim automobilima, odnosno da budu dužne plaćati pristojbu za
prijamnik u motornom vozilu registriranom na njihovo ime.

Prema novim pravilima bi u lociranju i identificiranju obveznika pretplate, trebala pomagati i druga javna tvrtka ponosna na svoje poslovne rezultate: Hrvatska elektroprivreda!

HEP obvezan na cinkanje

"Smatra se da prijamnik ima svaka pravna ili fizička osoba koja je obveznik plaćanja električne energije operatoru distributivne mreže odnosno opskrbljivaču električne energije u Republici Hrvatskoj, osim ako dostavi pisanu izjavu da nema prijamnik u svojem prostoru niti se koristi tuđim prijamnikom odnosno da je član kućanstva koje plaća mjesečnu pristojbu za prijamnik, te da je upoznata s posljedicama navedene izjave", kaže predloženi stavak 5. članka 34.

Stavak 8., pak, pojašnjava kako su zbog utjerivanja pretplate "operatori distributivne mreže odnosno opskrbljivači električnom energijom u Hrvatskoj dužni HRT-u bez naknade dostavljati redovito podatke o kupcima električne energije (ime i prezime, adresa, mjesto stanovanja ili sjedište)"!

Zasad nisu pokazali spremnost da se poveća udio prosječne neto plaće koji odgovara iznosu mjesečne pretplate. Naime, po starom Zakonu o HRT-u stoji da visina pristojbe iznosi 1,5 posto prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu. U ovom prijedlogu se navodi da ona neće automatski iznositi toliko, nego će ju utvrđivati Nadzorni odbor HRT-a uz prethodno odobrenje Vijeća za elektroničke medije, a iznosit će maksimalno 1.5 posto tog prosječne neto plaće.

I - šećer na kraju! Vlada želi udeseterostručiti kazne za prekršitelje. Za razliku od dosadašnjih 500 kuna za korištenje odjavljenog prijemnika, Vlada želi da se naplaćuje pet tisuća kuna. Za korištenje neprijavljenog prijamnika globa bi iznosila tisuću kuna.

Nadzorni odbor - ministrov izbor

Ponajviše kritika Zakon o HRT-u primio je na račun osnivanja Nadzornog odbora kojega bi birala politika po dva moguća scenarija. Prema prvom, imao bi pet članova, od kojih bi četiri birao Sabor. Prema drugom, imao bi devet članova, od kojih bi dva imenovala Vlada, a pet Sabor "vodeći računa o razmjernoj zastupljenosti političkih stranaka". Nadzornom bi odboru prešao ogroman dio ovlasti današnjeg Programskog vijeća i članovi imali "pravo na nagradu za svoj rad". Programsko vijeće će se pak sastojati od 15 do 21 člana koje bi imenovale i razrješavale institucije i udruge civilnog društva, među kojima je i Katolička crkva u Hrvata, ostale vjerske zajednice, udruženja glazbenika, pisaca, slikara, uz dakako, neizbježne poslodavce i branitelje. U Zakonu se predlaže i da se sreže minutaža reklama na HRT-u.

 

 

 


Reci što misliš!