Događaji

Kaos na nebu

Vulkan prizemljio zrakoplove i u Zagrebu

Vulkan prizemljio zrakoplove i u Zagrebu

U Velikoj Britaniji zatvoreni su svi aerodromi. Letove otkazuju i zračne luke u Parizu, Bruxellesu, Amsterdamu i Ženevi, Danskoj, Norveškoj. Dosad je otkazano više od pet tisuća letova, pa i oni iz Zagreba prema Bruxellesu i Londonu

Oblak pepela koji je izbacio vulkan na Islandu i dalje uzrokuje kaos na europskom nebu i čini se da će potrajati. Naime, i dalje izlazi pepeo bez naznaka smanjivanja aktivnosti vulkana, javlja HTV

U Velikoj Britaniji zatvoreni su svi aerodromi. Letove otkazuju i zračne luke u Parizu, Bruxellesu, Amsterdamu i Ženevi, Danskoj, Norveškoj. Dosad je otkazano više od pet tisuća letova, pa i oni iz Zagreba prema Bruxellesu i Londonu. Prema procjenama Europske službe za sigurnost zračnog prometa, prekid bi mogao potrajati i više od 48 sati.

Stanje na zagrebačkom Plesu također nije dobro. Jedini let koji je zasad siguran prema zapadnoj Europi jest onaj Croatia Airlinesa za Muenchen. Sigurni su još i letovi za Beč i Zuerich, rekao je Dragutin Šrlec, koordinator prometa zagrebačke zračne luke. Otkazani su letovi za London, Bruxelles, Pariz, Frankfurt, a letovi Cratia Airlinesa za Amsterdam i Pariz kasne, dodao je.

Škrlec je naglasio kako je teško reći do kada će takvo stanje trajati jer sve ovisi o kretanju oblaka pepela. Smatra da bi prekid prometa s juga Britanije mogao trajati do navečer, iz Belgije i Nizozemske do do 16 ili 17 sati, a sa sjevera Njemačke do 14 sati.

Kyla Evans, glasnogovornica bruxelleskog Eurocontrola koji nadzire zračni promet, rekla je da je zbog pepela otkazano oko 4000 od 20.000 dnevnih letova u Europi. Danas se očekuju nove smetnje, no gdje i u kojim razmjerima ovisit će o meteorološkim uvjetima, rekla je Evans.

Meteorolozi AccuWeather servisa iz Pennsylvanije rekli su da će sadašnji oblak pepela ugrožavati zračni promet u Europi najmanje do nedjelje. Einar Kjartansson, geofizičar iz Islandskog meteorološkog ureda, rekao je da bi problem mogao trajati tjednima, ovisno koliko će vjetrovi raznositi pepeo.

Geološki institut SAD-a navodi da je od 1983. do 2000. godine oko 100 zrakoplova uletjelo u oblak vulkanskog pepela. U nekim su slučajevima motori nakratko prestali raditi, no nije bilo kobnih incidenata.


Reci što misliš!