Događaji

Naftna mrlja

Najteže zagađenje u povijesti SAD-a

Najteže zagađenje u povijesti SAD-a

Obama je obećao neumorne napore njegove administracije u borbi protiv potencijalne ekološke katastrofe

Američki predsjednik Barack Obama posjetio je jučer Louisianu kako bi se osobno uvjerio u napore koji se ulažu borbi s naftnom mrljom u Meksičkom zaljevu, javlja HTV

U mjestu Venice, središtu najugroženijeg područja, sastao se s guvernerom Louisiane Bobbyem Jindalom te s državnim, lokalnim i saveznih dužnosnicima. Obama je obećao neumorne napore njegove administracije u borbi protiv potencijalne ekološke katastrofe.

Tijekom vikenda borbu protiv naftne mrlje površine oko 11.000 četvornih kilometara ometalo je loše vrijeme, vjetar i visoki valovi, pa je sve više najava da se ugroženo područje treba pripremiti za najteže naftno zagađenje u povijesti SAD-a. Zagađenje je izazvano istjecanjem nafte iz bušotine, nakon eksplozije, požara i potonuća naftne platforme Deepwater Horizon, korporacije British Petrol, 20. i 21. travnja na 80 kilometara južno od New Orleansa.

Obalna straža procjenjuje da je do sada isteklo više od šest milijuna litara nafte. Mrlja duga više od 210 kilometara i široka 110 kilometara ugrožava stotine životinjskih vrsta - uključujući ptice, dupine, ribe, školjke i rakove koji čine obalu zaljeva jednim od najbogatijih ribolovnih područja u Sjedinjenim Državama, s najvećom ribarskom industrijom nakon one na Aljasci. U eksploziji na platformi poginulo je 11 radnika.

Obama je naglasio da vlada neće štediti sredstva da otkloni sve štete koje nastanu te da će činiti sve što je potrebno, onoliko dugo koliko je potrebno, da zaustavi tu krizu. U Lousiani, Mississippiju, Alabami i dijelovima Floride zabranjen je komercijalni i rekreacijski ribolov. Zabrana bi trebala trajati najmanje 10 dana.

Čelnik BP-a Lamar McCay jučer je za TV mrežu ABC izjavio da su izradili kupolu koja će u idućih šest do osam dana biti spuštene na bušotinu, kako bi se zaustavilo istjecanje nafte. Odbacio je optužbe da su uštede na mjerama sigurnosti igrale ulogu u havariji na platformi, ističući da je zakazao mehanizam koji treba zatvoriti bušotinu kada dođe do nagle provale nafte ili plina.


Reci što misliš!