Događaji

Raspršiti naftu i čekati da potone na dno?

SAD odobrio upotrebu kontroverznih kemijskih raspršivača nafte

SAD odobrio upotrebu kontroverznih kemijskih raspršivača nafte

EPA i Obalna straža brane se tvrdeći da su raspršivači ipak manje štetni od nafte te se u prirodi brže razgrađuju

Usprkos drugačijim procjenama stručnjaka, energetski div British Petroleum i dalje tvrdi da u Meksički zaljev istječe 795.000 litara nafte dnevno. Stručnjaci smatraju da dnevno istekne i do 15.9 milijuna litara.

Nakon što je propao plan o zatvaranju izvora velikom betonskom kutijom, inženjeri su započeli privoditi u praksu novu taktiku kojoj je cilj smanjiti količinu istekle nafte umetanjem manje cijevi u veliku koja strši iz izvora. Nadaju se da će time, kao i postavljanjem brtve, osigurati odvođenje nafte na površinu, gdje bi je dočekao tanker.

"Radimo na tome i nadamo se da ćemo večeras započeti s provođenjem", rekao je čelnik BP-a Reutersu u petak poslijepodne.

Rješenje: Raspršiti naftu i čekati da potone na dno?!

Osim toga, Agencija za zaštitu okoliša (EPA) odobrila je upotrebu kemijskih raspršivača na izvoru koji će naftu raspršiti na manje mrlje za koje je vjerojatnije da će potonuti na morsko dno.

Udruge za zaštitu okoliša i ribarska industrija zabrinute su zbog posljedica tih kemijskih raspršivača te tvrde da raspršena nafta neće u potpunosti potonuti, nego će ostati u vodi i zagaditi čitavo podmorje.

EPA i Obalna straža brane se tvrdeći da su raspršivači ipak manje štetni od nafte te se u prirodi brže razgrađuju.

"Preliminarna istraživanja dokazala su uspješnost raspršivača u reduciranju količine nafte koja dođe do površine. Važno je napomenuti i da je manje raspršivača potrebno za podmorsko korištenje kod izvora nafte, nego kada ona dospije na površinu", piše u očitovanju EPA-e.

Američki predsjednik Barack Obama u petak se obrušio na naftne kompanije upletene u izlijevanje nafte zbog javnog prebacivanja krivnje s jedne na drugu.

"Moram reći da ne cijenim apsurdnu predstavu tijekom kongresne rasprave o tom pitanju. Čelnici BP-a i Transoceana i Halliburtona su za krivnju upirali prstom u druge", ispričao je, dodavši da je najvažnije zaustaviti curenje nafte koja je već postala jedna od najvećih američkih ekoloških katastrofa.


Reci što misliš!