Događaji

Očajničke mjere

Inženjeri očajnički pokušavaju zaustaviti curenje nafte

Inženjeri očajnički pokušavaju zaustaviti curenje nafte

Mrlja je samo ovaj tjedan porasla za oko 50 posto, a mnogi vjeruju da u more istječe i više od 5.000 barela nafte dnevno

Pokušaji zaustavljanja curenja nafte na izvoru koji je bušila potonula naftna platforma Deepwater Horizon nastavljaju se. Najnoviji pokušaj kompanije British Petroleum je smanjiti količinu istečene nafte umetanjem manje cijevi u veliku cijev koja strši iz izvora. Inženjeri se nadaju da bi umetanjem manje cijevi i postavljanjem brtve mogli osigurati odvođenje nafte na površinu, gdje bi je dočekao tanker.

To je prva od novih taktika koje se isprobavaju nakon što je prošli tjedan propao plan o "zatvaranju" izvora velikom betonskom kutijom, a propao je zbog nakupina leda. Iz izvora u more dnevno curi najmanje 5.000 barela nafte dnevno, a naftna mrlja veća je od 5.000 kvadratnih kilometara.

Očajničke mjere

U međuvremenu se pokušava otkriti što je uzrokovalo eksploziju koja je dovela do požara i potonuća Deepwater Horizona. Tvrtka Transocean, u čijem je vlasništvu bila platforma kojom je upravljao BP, rekla je na svjedočenju pred Kongresom kako je zadnjih sedam sati podataka uništeno, što je podiglo mnoge obrve.

Ako ideja s manjom cijevi ne uspije, postoje druge opcije. Jedna je zatvaranje izvora manjom kutijom koja će biti otpornija na nakupljanje leda. Druga je ispucavanje velike količine otpadaka, kao što su komadi gume i užeta, te loptica za golf i drugih predmeta u izvor. Inženjeri se nadaju da bi to moglo začepiti izvor dovoljno da ga se pokrije blatom i kasnije cementom. Radi se o taktici isprobanoj na manjim dubinama, ali nikad ispod nekoliko kilometara vode.

BP je pokušao naftu razgraditi kemikalijama, a na taj se način prikupilo osam milijuna litara vode, ali ta taktika nema velikog uspjeha. Mrlja je samo ovaj tjedan porasla za oko 50 posto, a mnogi vjeruju da u more istječe i više od 5.000 barela nafte dnevno.


Reci što misliš!