Meksički zaljev
Kupola odvodi dio nafte, ali sve je neizvjesno
Američki predsjednik Barack Obama danas bi ponovno trebao posjetiti Lousianu koja je najviše pogođena ovom eko katastrofom
Američka Obalna straža javlja da kupola na cjevovodu ispod potonule platforme Deepwater Horizon odvodi dio nafte, ali da se do kraja dana neće znati koliko je metoda uspješna.
Roborizirane podmornice su jučer oko 22 sata po lokalnom vremenu postavile nastavak u obliku kupole na odrezani cjevovod Deepwater Horizona u Meksičkom zaljevu. Gibljiva cijev spaja cjevovod s tankerom na površini u koji bi se trebala crpiti nafta.
Nakon nekoliko propalih pokušaja da se zaustavi curenje nafte koja šikti iz cjevovoda već 46 dana, kroz 12 do 24 sata trebalo bi biti poznato koliko će uspješna biti ova metoda, javlja CNN. zasad se pretpostavlja da kupola na površinu odvodi oko 170.000 litara dnevno.
Čak i ako metoda bude uspješna, radi se samo o privremenom rješenju, rekao je admiral Obalne straže Thad Allen. British Petroleum buši još dva izvora koji bi trebali izjednačiti pritisak i riješiti problem, ali proći će još mjesec do dva dok to ne bude gotovo.
Američki predsjednik Barack Obama danas bi ponovno trebao posjetiti Lousianu koja je najviše pogođena ovom eko katastrofom. Stanje u Lousiani je sve gore jer more donosi nove naslage nafte. Za sada je onečišćeno oko 240 kilometara obale.
Trenutno je gotovo nemoguće točno procijeniti koliko točno nafte istječe iz izvora. Novoobjavljeni dokumenti Obalne straže, sastavljeni dan nakon eksplozije na platformi, navodili su da bi u slučaju punog istjecanja u more moglo curiti oko 1,3 milijuna litara nafte dnevno.
BP je prvo procijenio da se radi o 170.000 litara. Kasnije je to revidirano na 850.000 litara. Trenutno se govori o brojci između dva i četiri milijuna litara dnevno. Radi se o najgorem istjecanju nafte u povijesti SAD-a, a ako se uskoro nešto ne promijeni, Deepwater Horizon bi mogao postati najveće curenje nafte u povijesti čovječanstva.
Podsjetimo, iz BP su izvor nafte prvo pokušali začepiti 100 tona teškom metalnom kutijom, a što nije uspjelo zbog nakupljanja leda. Onda su u cijev koja strši iz izvora pokušali umetnuti manju cijev. To je radilo nekoliko dana, ali je i taj pokušaj propao. Nakon toga je metoda "top kill", pri kojoj se isplakom i cementom pokušalo zatvoriti protuerupcijski ventil, bila preslaba za pritisak izvora.
Konačno, pokušaj rezanja cijevi i postavljanja kupole za zaustavljanje curenja naišao je na probleme. Cijev se rezalo robotskim podmornicama, ali cijeli je pokušaj stao kad je pila s dijamantnom oštricom zapela u cijevi. Trebalo je 12 sati da se pila oslobodi. Cijev se konačno odrezala, a rezultati ove metode se nestrpljivo očekuju.
Vezane vijesti
-
-
Tvrtka British Petroleum u međuvremenu je objavila kako privremeno rješenje s manjom cijevi uguranom u podvodnu trenutno radi jako dobro
-
Mrlja je samo ovaj tjedan porasla za oko 50 posto, a mnogi vjeruju da u more istječe i više od 5.000 barela nafte dnevno
-
Potpredsjednik BP-a, Kent Wells je u Houstonu naglasio da se radi u najvećem izlijevanju nafte u povijesti SAD-a, te u povijesti svjetske naftne industrije
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!