Revolucija znanosti
Đikić: Potencijali sintetskog genoma su ogromni
'Moje mišljenje je da se radi o ogromnom tehnološkom napretku. Prvi put u povijesti čovječanstva moći će se sintetizirati genom bakterije te se prema njemu može planirati ponašanje te bakterije', rekao je Đikić
Nakon što je objavljeno da je tim znanstvenika na čelu s dr. Craigom Ventrom prvi put u povijesti uspio stvoriti sintetski genom koji u potpunosti upravlja stanicom, ugledni hrvatski znanstvenik dr. Ivan Đikić u razgovoru za tportal kratko je prokomentirao ovaj revolucionarni uspjeh.
Iako je vijest o Venterovu uspjehu objavljena tek jučer u znanstvenom časopisu Science, dr. Ivan Đikić je, naravno, već bio upoznat s temom.
'Moje mišljenje je da se radi o ogromnom tehnološkom napretku. Prvi put u povijesti čovječanstva moći će se sintetizirati genom bakterije te se prema njemu može planirati ponašanje te bakterije', rekao je Đikić, potvrdivši da se radi o pravoj revoluciji u znanosti i tehnologiji.
'Potencijali su ogromni. Zahvaljujući toj tehnologiji, u budućnosti bismo mogli doći do novih izvora energije, uklanjanja ugljikova dioksida iz atmosfere, viruse koji će napadati tumorske stanice... Međutim, mora se reći da je ovo vrlo početni korak, i da se ne radi o stvaranju novog života; stvorili su sintetski genom koji su ubacili u već postojeću stanicu. Nemoguće je stvoriti cijelu živuću stanicu ni iz čega', pojašnjava Đikić.
'Treba se maknuti od senzacionalizma i slušati što o ovoj temi kažu znanstvenici. Javnost mora znati da svako otkriće ima svoje prednosti i opasnosti i naravno da se brinemo da ovakva tehnologija ne padne u pogreške ruke, odnosno da je netko ne zloupotrijebi. Mi smo, primjera radi, već milijunima godina daleko od otkrića vatre, pa je s vremenom društvo ipak naučilo kontrolirati tu potencijalno opasnu tehnologiju i koristiti je za nešto korisno, a ne destruktivno. Tako se i sintetska biologija može koristiti za veliku dobrobit društva', zaključuje Đikić.
Vezane vijesti
-
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić ocijenio je u četvrtak u Vukovaru kako se, nažalost, još ne ulaže dovoljno u znanost ni u mlade iako jedino znanost može ponuditi prave odgovore, kao što je učinila u slučaju pandemije covida.
-
Riječ je o otkriću novog faktora rasta koji potiče matične stanice na stvaranje zrelih i funkcionalnih neurona u mozgu
-
Đikićevo otkriće pridonijet će u borbi protiv tumora i neurodegenerativnih bolesti
-
Đikić je zahvalio Ministarstvu na nagradi u iznosu od 100.000 kuna za poticanje izvrsnosti i najnovije znanstveno postignuće objavljeno prije nekoliko tjedana u časopisu "Nature"
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!