Revolucija znanosti
Đikić: Potencijali sintetskog genoma su ogromni
'Moje mišljenje je da se radi o ogromnom tehnološkom napretku. Prvi put u povijesti čovječanstva moći će se sintetizirati genom bakterije te se prema njemu može planirati ponašanje te bakterije', rekao je Đikić
Nakon što je objavljeno da je tim znanstvenika na čelu s dr. Craigom Ventrom prvi put u povijesti uspio stvoriti sintetski genom koji u potpunosti upravlja stanicom, ugledni hrvatski znanstvenik dr. Ivan Đikić u razgovoru za tportal kratko je prokomentirao ovaj revolucionarni uspjeh.
Iako je vijest o Venterovu uspjehu objavljena tek jučer u znanstvenom časopisu Science, dr. Ivan Đikić je, naravno, već bio upoznat s temom.
'Moje mišljenje je da se radi o ogromnom tehnološkom napretku. Prvi put u povijesti čovječanstva moći će se sintetizirati genom bakterije te se prema njemu može planirati ponašanje te bakterije', rekao je Đikić, potvrdivši da se radi o pravoj revoluciji u znanosti i tehnologiji.
'Potencijali su ogromni. Zahvaljujući toj tehnologiji, u budućnosti bismo mogli doći do novih izvora energije, uklanjanja ugljikova dioksida iz atmosfere, viruse koji će napadati tumorske stanice... Međutim, mora se reći da je ovo vrlo početni korak, i da se ne radi o stvaranju novog života; stvorili su sintetski genom koji su ubacili u već postojeću stanicu. Nemoguće je stvoriti cijelu živuću stanicu ni iz čega', pojašnjava Đikić.
'Treba se maknuti od senzacionalizma i slušati što o ovoj temi kažu znanstvenici. Javnost mora znati da svako otkriće ima svoje prednosti i opasnosti i naravno da se brinemo da ovakva tehnologija ne padne u pogreške ruke, odnosno da je netko ne zloupotrijebi. Mi smo, primjera radi, već milijunima godina daleko od otkrića vatre, pa je s vremenom društvo ipak naučilo kontrolirati tu potencijalno opasnu tehnologiju i koristiti je za nešto korisno, a ne destruktivno. Tako se i sintetska biologija može koristiti za veliku dobrobit društva', zaključuje Đikić.
Vezane vijesti
-
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić ocijenio je u četvrtak u Vukovaru kako se, nažalost, još ne ulaže dovoljno u znanost ni u mlade iako jedino znanost može ponuditi prave odgovore, kao što je učinila u slučaju pandemije covida.
-
Riječ je o otkriću novog faktora rasta koji potiče matične stanice na stvaranje zrelih i funkcionalnih neurona u mozgu
-
Đikićevo otkriće pridonijet će u borbi protiv tumora i neurodegenerativnih bolesti
-
Đikić je zahvalio Ministarstvu na nagradi u iznosu od 100.000 kuna za poticanje izvrsnosti i najnovije znanstveno postignuće objavljeno prije nekoliko tjedana u časopisu "Nature"
Izdvojeno
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
-
U ponedjeljak, 25. studenog u 11:30 sati Narodni muzej Zadar poziva sve na besplatno stručno vodstvo „U potrazi za sv. Krševanom“, organizirano za građanstvo povodom obilježavanja Dana Grada Zadra.
-
Moskva je optužila odlazeću administraciju američkog predsjednika Joea Bidena da potkopava planove novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za okončanje rata u Ukrajini.
Reci što misliš!