Međunarodni Dan očeva
Sretan vam Dan očeva!
Običaj da se Dan očeva slavi svake godine treću nedjelju u lipnju proširio se po SAD-u, a kasnije i po cijelom svijetu
Svake godine treću nedjelju u lipnju slavi se Međunarodni Dan očeva.
Iako se kod nas obilježava Majčin dan, Dan očeva nešto je manje poznat, a u svijetu se osim poklonima, očeve daruje i crvenim ružama.
Na ideju da i očevi imaju svoj dan došla je Sonora Smart Dodd iz SAD-a, 1909. godine.
Sonora, kojoj je majka umrla dok je još bila mala, pa se o njoj i njenoj braći brinuo samo otac, predložila je da se svake godine u čast njenog i svih ostalih očeva slavi Dan očeva. Njezin je otac Henry Jackson Smart rođen u lipnju, pa se upravo u tom mjesecu obilježava Dan očeva.
Godinu dana nakon Sonorina prijedloga u državi Washington, u njezinom rodnom mjestu Spokane, proslavljen je prvi Dan očeva.
Običaj da se Dan očeva slavi svake godine treću nedjelju u lipnju potom se proširio po SAD-u, a kasnije i po cijelom svijetu. Danas na webu postoji i službena stranica posvećena prigodnim tekstovima, idejama za darivanje, citatima, porukama, pa čak i specijalnim kulinarskim kreacijama!
Svim očevima, pa i onima koji će to tek postati, čestitamo Dan očeva!
Vezane vijesti
-
Igrač Real Madrida na društvenim mrežama je podijelio sliku iz bolnice i pokazao koliko je sretan što je dobio četvrto dijete
-
Jaggeru je ovo osmo dijete, ovoga puta iz veze s dvadesetdevetgodišnjom balerinom Melanie Hamrick
-
-
Izdvojeno
-
Deseti put da utrka kreće iz starog zadarskog grada, a 12. ukupno, uz rekordnih 10 tisuća sudionika
-
Brojne su prednosti kretanja gradskim ulicama električnim biciklima i romobilima, no zbog incidenata, svjedočimo također nekim ograničenjima.
-
Proizvođači guma pod pritiskom su da gotovo doslovno ponovno izmisle kotač jer regulatori usmjeravaju svoje ispitivanje na onečišćenje gumama kojeg će biti i više s rastom broja električnih vozila, što prijeti da će potkopati ekološku prihvatljivost tih automobila.
-
Arheološki muzej Zadar bit će domaćin predavanju prof. dr. sc. Anamarije Kurilić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru
Reci što misliš!