Izgaranje CO2
Znanstvenici pronašli rješenje za globalno zatopljenje?
Nova američka studija otkrila je relativno jednostavnu metodu regeneracije koja bi se koristila parama što se stvaraju u većini energana na fosilna goriva
Skupina znanstvenika otkrila je novu metodu kojom bi se iz plinova koji nastaju izgaranjem ugljena mogao uklanjati ugljikov dioksid, odgovoran za globalno zagrijavanje.
Stručnjaci već duže vrijeme intenzivno istražuju tzv. amine, spojeve dušika koji odlično apsorbiraju CO2, međutim dosad nije postojalo odgovarajuće rješenje za oslobađanje CO2 nazad iz njih neophodno za isplativu industrijsku primjenu.
Nova američka studija otkrila je relativno jednostavnu metodu regeneracije koja bi se koristila parama što se stvaraju u većini energana na fosilna goriva. Ona bi omogućila pohranjivanje koncentriranog CO2 u dubine oceana ili podzemna odlagališta. Istovremeno bi amine oslobodila za ponovnu industrijsku upotrebu.
'Predstavili smo model za razvoj praktičnih procesa apsorpcije ugljikova dioksida i njegovo oslobađanje u obliku pogodnom za sekvestraciju (daljnje vezivanje u prirodi)', rekao je Christopher Jones, profesor u School of Chemical & Biomolecular Engineering na Tehnološkom institutu u Georgiji.
Amini se obično regeneriraju kroz proces koji zahtijeva promjene temperature nužne za pucanje njihovih kemijskih veza s ugljikovim dioksidom. Istraživači uglavnom uklanjaju CO2 zagrijavanjem amina u strujama plinova poput dušika ili helija. Time se ugljikov dioksid odstranjuje iz amina, međutim problem je u tome što se miješa s plinom koji se koristi.
Jones i njegov tim zagrijali su amine u pari na temperaturu od oko 105 stupnjeva Celzija i uspješno ih oslobodili od CO2. Para se potom može komprimirati i kondenzirati u vodu, a CO2 pretvoriti u hranu za morske alge.
Budući da većina energana na fosilna goriva stvara paru, za cijeli proces ne bi trebalo previše dodatne energije.
'U mnogim postrojenjima para na toj temperaturi nema druge primjene, tako da njezino korištenje za ovu metodu ne bi stvaralo značajne troškove. Vjerujemo da postoji mogućnost razvoja materijala koji će biti stabilni za dugotrajnu upotrebu i regeneraciju ovom tehnikom', zaključio je Jones.
Sekvestracija je jedan od najvažnijih načina dugotrajnog pohranjivanja ugljika kojim bi se trebalo usporiti globalno zagrijavanje što ga izaziva staklenički plin CO2. Ugljikov dioksid u prirodi se apsorbira kroz biološke, kemijske i fizikalne procese, a određene njegove količine mogle bi se odlagati i u oceane gdje ih apsorbiraju fitoplanktoni te pod zemlju u iscrpljene bušotine ili šupljine.
Vezane vijesti
-
Nedjelja je bila najtopliji dan od 1939. godine u Sydneyu gdje je temperatura u predgrađu Penrith dosegnula 47,3 stupnjeva Celzijevih i zbog vrućine bio je prekinut teniski meč Australian Open. Meteorološki zavod je prvotno objavio da je to najtopliji dan u području Sydneya kad je temperatura dosegla 47, 1 stupnjeva u zapadnom predgrađu Penritha. Na stadionu gdje se igra kriket bilo je izmjereno 57,6 stupnjeva u sredini terena. Natjecanje na međunarodnom teniskom turniru u Sydneyu također je obustavljeno kad su temperature premašile 40 stupnjeva Celzijevih. Francuskinja Kristina Mladenović,. 11. igračica svijeta prekinula je meč i na Twitteru napisala "bila su 43 stupnja, a na igralištu možda i 50 u trenutku kada sam počela" te je izrazila žaljenje svojim fanovima, prenosi agencija AFP. U širem području Sydneya nametnuta je zabrana paljenja vatre kako bi se izbjegao rizik od požara, koji su uobičajeni za u ljetnom razdoblju u Australiji. Nekoliko požara već je zabilježeno u subotu, a veći broj kuća uništen je u državama Viktoriji i Južnoj Australiji. U rujnu 2017. Australci su upozoreni da se pripreme na opasno razdoblje požara nakon jedne od najsuših zima dosad. Više od 200 rekorda u temperaturi premašeno je širom Australije između prosinca 2016. i veljače 2017. , s toplinskim valovima, požarima i poplavama tijekom ljetnih mjeseci. Stručnjaci su upozorili da su temperature kopna i mora pogođene klimatskim promjenama koje vode još ekstremnijim vremenskim uvjetima. Zbog relativno male naseljenosti (24 milijuna stanovnika) u odnosu na svoju površinu i velike ovisnosti o ugljenu kao energetnu, Australija je jedan od najvećih svjetskih onečišćivača stakleničkim plinovima po glavi stanovnika.
-
O tome koliko će Zemlja biti toplija, ovisi i broj zatraženih azila mogao bi narasti od 28 do 188 posto, pokazala je projekcija stručnjaka sa njujorškog sveučilišta Columbia.
-
Baza Experanza 24. ožujka 2015. evidentirala je temperaturu od 17,5 Celzijevih stupnjeva, objavila je Svjetska meteorološka organizacija (WHO)
-
Izdvojeno
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
-
Humanitarna akcija prikupljanja pomoći za korisnike Pučke kuhinje sv. Vinko Paulski u Zadru te za obitelji u Otočcu.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
Reci što misliš!