Besparica
"Malim" Hrvatima kronično fali novca!
Rezultati su pokazali kako unatoč velikom interesu za dodatnom zaradom, samo 12% ispitanika, uz redovni ima i dodatni (honorarni) posao
Gotovo 70% hrvatskih građana željelo bi pronaći dodatni posao kako bi pokrili osnovne životne potrebe. Oko 76% koristilo bi i godišnji odmor za dodatni rad, a čak 89% spremno je raditi posao koji je ispod njihovih intelektualnih i profesionalnih sposobnosti ako je dobro plaćen. Pokazalo je to istraživanje internetskog portala posao.hr.
U istraživanju o potrebi za dodatnim poslom, provedenom u lipnju, sudjelovalo je 1.254 ispitanika, u najvećem postotku dobi od 25 do 34 godine te većinom s područja grada Zagreba i Zagrebačke županije.
Rezultati su pokazali kako unatoč velikom interesu za dodatnom zaradom, samo 12% ispitanika, uz redovni ima i dodatni (honorarni) posao. Značajan broj ispitanika (43%) navodi da je nezadovoljno svojim prihodima, samo 6% je zadovoljno, a 4% zaposlenih ispitanika ne dobiva plaću za svoj rad, prenosi HTV
Pritom 35% ispitanika ističe kako su njihovi prihodi dovoljni za pokrivanje isključivo osnovnih životnih potreba kao što su stanovanje i hrana. Petina njih svojim prihodima ne uspijeva pokriti niti ove osnovne životne potrebe, a samo 3% prihodima u potpunosti uspijeva zadovoljiti sve životne potrebe.
Glavna motivacija za pronalazak dodatnog posla je dodatna zarada (55%), zatim stjecanje novog iskustva (23%), učenje nečeg novog (18%) te zabava (4%).
Zaradu od dodatnog posla, više od polovice ispitanika (57%) potrošilo bi na pokrivanje dodatnih životnih potreba kao što su odjeća, obrazovanje, internet, telefoni i slično, dok bi više od petine (21%) dodatnu zaradu koristilo za pokrivanje isključivo osnovnih životnih potreba.
Čak 70% ispitanika želi pronaći dodatni posao, ali im to ne uspijeva. S druge strane, 25% ispitanika koji razmišljaju o dodatnom poslu ne čine ništa konkretno da ga i nađu.
Slobodno vrijeme za rad na dodatnom poslu ispitanici bi u najvećem dijelu (41%) pronalazili u radnim danima nakon stalnog posla, a tjedno bi mogli izdvojiti od 11 do 20 sati (33%).
Očekivana neto plaća za značajan broj ispitanika (33%) iznosila bi između 21 i 35 kuna po satu, a njih 28% ne bi prihvatilo plaću manju od 36 - 50 kuna po satu.
Najzanimljivije djelatnosti u kojima bi ispitanici pronašli dodatni posao su informatika, neprofitne organizacije te turizam i ugostiteljstvo, dok su policija i zaštitarske usluge, graditeljstvo te moda i ljepota djelatnosti u kojima bi ispitanici najmanje voljeli potražiti dodatni posao.
Ispitanici su u najvećem postotku (38 posto) srednje stručne spreme te rade u djelatnostima informatike, administrativnih usluga, ekonomije, elektrotehnike te znanosti.
Vezane vijesti
-
Oko 7 posto kućanstava ima nešto bolju financijsku situaciju nego prije godinu dana, a 46 posto kućanstava smatra da su ostali na istom
-
-
Ako je vjerovati meteorolozima, pred nama je najhladnija zima tisućljeća, pa će češći odlasci na snijeg tijekom veljače i ožujka biti pun pogodak
-
I dok diljem Europe građani svoje nezadovoljstvo iskazuju na ulicama, Hrvati nisu skloni tome da svoje probleme rješavaju prosvjedima
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!