Pad potpore
Manje od 50 posto podrške ulasku u EU
Kad se uspoređuje aktualna potpora s onom u prošlogodišnjoj veljači (kad je iznosila 49,7 posto), uočava se pad potpore
Podrška građana ulasku Hrvatske u EU i dalje pada, a sudeći prema rezultatima redovnog istraživanja CRODemoskop, manje od 50 posto birača želi punopravno članstvo RH u Uniji.
Protiv hrvatskog članstva u EU izjasnilo se 40,3 posto anketiranih (prije mjesec dana 40,8 posto), uz 10,2 posto neodlučnih (prema prošlomjesečnih 10 posto).
Istraživače Promocije Plus, koja provodi anketu CRODemoskop, u ovomjesečnom istraživanju iznenađuje prelazak onih koji se protive ulasku u Europsku uniju podjednako na obje strane. Neki su podlegli pritisku kampanje u medijima i promijenili mišljenje u pozitivno spram EU, dok su drugi zatečeni mnogobrojnim događajima koji se izmjenjuju u pregovaračkom procesu postali skeptičniji te su prešli u tabor neodlučnih dok ne vide što će se ili neće promijeniti u nadolazećim mjesecima (ili godinama?).
U usporedbi s veljačom prošle godine, 1,45 posto je više onih kojih se protive ulasku u ovu ekonomsku i političku uniju.
Rezultati ovomjesečnog istraživanja pokazali su potporu hrvatskom članstvo u EU od 49,4 posto, što je za 0,3 posto više od potpore zabilježene prije mjesec dana (kad se za članstvo izjasnilo 49,1 posto ispitanika/ca).
Najveći udio zagovaratelja hrvatskog članstva su glasači HDZ-a (63 posto), HSLS-a (62,5 posto), HNS-a (58,3 posto), SDP-a (57,5 posto) i HSU (55.9 posto). Najmanja potpora članstvu bilježimo u biračkom tijelu HSP-a i HGS-a (33,3 posto) i HSS (42,1 posto).
Hrvatski građani/ke zrelije dobi sklonije su članstvu od onih mlađih, dok nema izraženije spolne razlike u potpori članstva (žene su nešto neodlučnije).
Članstvu u EU manje sklona radno aktivna populacija i studenti/ce. Zanimljivo je da je u jadranskim regijama zabilježena nešto slabija potpora članstvu od one na kontinentu i u ovomjesečnom istraživanju.
Kad se uspoređuje aktualna potpora s onom u prošlogodišnjoj veljači (kad je iznosila 49,7 posto), uočava se pad potpore.
Ako se promatra kretanje potpore u posljednjih dvanaest mjeseci najveća je potpora zabilježena u lipnju 2010. godine (53,1 posto).
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.