Događaji

Stručnjaci za pomoć djeci

U udruzi IDEM održan završni susret Mobilnih stručnih timova

U udruzi IDEM održan završni susret Mobilnih stručnih timova

Mobilni stručni timovi djeluju kao potpora školama, profesorima i roditeljima u radu s djecom s teškoćama u razvoju

Nedostatak stručnih suradnika, needuciranost profesora i premala integracija djece i mladih s teškoćama u srednjim školama još uvijek su problem kad govorimo o inkluzivnim školama.

O tim temama danas su u udruzi IDEM raspravljali psiholozi, rehabilitatori, defektolozi i odgojni djelatnici iz Šibenika, Osijeka, Vukovara, Zadra i Zagreba. Održan je naime završni susret Mobilnih stručnih timova koji su tokom školske godine sudjelovali u posljednjem projektu "Cjeloživotnim obrazovanjem učitelja do škole za sve" hrvatske udruge za stručnu pomoć djeci s posebnim potrebama - IDEM.

Naime tokom školske godine održano je niz seminara i radionica u ovih pet gradova kako bi se podigla svijest obrazovnih djelatnika o važnosti integracije djece s teškoćama u redovnu nastavu, ali i kako bi naučili kako prepoznati dijete s teškoćama i kako s njime raditi.

"Ključno je biti afirmativan kad govorimo o ovoj temi i isticati što djeca s teškoćama mogu napraviti, u čemu su dobra, a ne isticati negativne strane i naglašavati što ne mogu" istakla je na današnjem susretu predsjednica udruge IDEM, inače profesorica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu dr.sc. Ljiljana Igrić, dodavši kako je zadovoljna radom Mobilnih stručnih timova uključenih u projekt jer su upravo tako pristupili djeci.

Inače, Mobilni stručni timovi djeluju kao potpora školama, profesorima i roditeljima u radu s djecom s teškoćama u razvoju.

Da u Hrvatskoj još uvijek situacija po ovom pitanju nije ni blizu onoj u zapadnim zemljama, govori i primjer grada Šibenika. Defektologinja šibenske Industrijsko-obrtničke škole Nataša Kulušić navodi kako od devet obrtničkih škola, tek dvije primaju i integriraju djecu s teškoćama u redovnu nastavu. A i u tim školama uglavnom se djecu izdvaja u posebne razrede.

Projektom "Cjeloživotnim obrazovanjem učitelja do škole za sve" udruga IDEM želi promijeniti takvu sliku školstva, mijenjajući i educirajući profesore što i jest preduvjet inkluzivnih škola.

Projekt će biti završen 3. Konferencijom pod nazivom "Potporom do škole za sve" koja će 7. srpnja biti održana u Zagrebu, a okupit će stručnjake, obrazovne djelatnike, predstavnike ministarstava i drugih nadležnih državnih institucija te roditelje kako bi razmijenili iskustva i utjecali na stvaranje inkluzivnog društva.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.