Zbog Fuchsovih zakona
Fakulteti kreću u štrajk
Fakulteti i Sindikat već duže vrijeme upozoravaju na manipulaciju zakonima
Skupština Sindikata visokog obrazovanja i znanosti Akademska solidarnost jučer je donijela odluku o pokretanju procedure za stupanje u štrajk.
Naime, Vlada je jučer uputila u saborsku proceduru nove prijedloge zakona o visokom školstvu kojima se protivi Akademska solidarnost, brojni dekani fakulteta, profesori i studenti.
"Tijekom štrajka neće se održavati ispiti, a obustavit će se i izvršavanje ostalih radnih obveza znanstvenika i sveučilišnih radnika sukladno Zakonu o radu i ostalim pravnim propisima RH. Uz to će se organizirati i drugi oblici prosvjeda i otpora nametanju paketa zakonskih prijedloga", javlja Akademska solidarnost.
Fakulteti i Sindikat već duže vrijeme upozoravaju na manipulaciju zakonima koji se nastoje usvojiti usprkos protivljenju vrlo velikog dijela akademske zajednice. Također često upozoravaju na medijsku manipulaciju od strane ministra znanosti obrazovanja i sporta Radovana Fuchsa koji ne propušta priliku istaknuti da će novi zakoni značiti i - besplatno obrazovanje. Kako ističe Akademska solidarnost, ta je izjava daleka od istine.
"Naime, u tekstu Nacrta prijedloga Zakona o visokom obrazovanju niti na jednom mjestu nema riječi 'besplatno', a u člancima koji definiraju 'upisninu' (čl. 48. i čl. 49.) nalaze se formulacije koje ni na koji način ne garantiraju besplatno javno obrazovanje. Navodi se da redovni studenti, državljani RH, ostvaruju pravo na subvenciju troška upisnine. Međutim, nigdje se u zakonu ne kaže pokriva li ta subvencija cjelokupni iznos ili samo dio upisnine. Kasnije se navodi da kako vrste i razine prava iz studentskog standarda - uključujući upisnine - te uvjete njihova ostvarivanja propisuje ministar pravilnikom o studentskom standardu, što znači da ministar može propisati da subvencija pokriva cijeli iznos, ali isto tako i samo manji ili nijedan dio iznosa upisnine", navodi se u nedavnom priopćenju.
"U propagandnim obmanama MZOŠ-a nalazi se samo jedna činjenica. U čl. 49. propisuje se ograničenje iznosa upisnine za prijediplomske i diplomske studije na maksimalno 60 posto prosječne plaće. Vrlo nejasnim formulacijama Ministarstvo je u zakon ugradilo mehanizam koji ostavlja mogućnost da tu ograničenu upisninu plaćaju svi studenti, ako to pravilnikom propiše Ministar", upozoravaju.
"Može li se vjerovati tvrdnji Ministarstva da se uvodi besplatno obrazovanje? Naravno da ne može. Vjerovati toj tvrdnji značilo bi vjerovati Ministarstvu koje ni dosad nije redovito ispunjavalo svoje obaveze prema sveučilištima, Ministarstvu koje daje krivotvorene popise institucija koje su podržale zakonske prijedloge, Ministarstvu koje obmanjuje javnost (dez)informacijom da EU traži od Republike Hrvatske nove (i baš takve) zakone u ovom području ili ih barem snažno podržava, Ministarstvu koje akademskoj zajednici nameće zakone usprkos njezinu dugotrajnom i snažnom otporu, te istovremeno naručuje medijsku hajku protiv akademske zajednice. Ministarstvu se ne može vjerovati ne samo zbog svega toga nego i zato što, kako pokazuje pomnije čitanje nacrta prijedloga zakona, u slučaju upisnina ono još jednom izvrće činjenice. Novi zakoni ne uvode besplatno obrazovanje", jasna je Akademska solidarnost.
Vezane vijesti
-
-
-
Štrajk na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, podsjetimo, počinje 6. srpnja, a zasad nije poznato koliko će im se fakulteta pridružiti u štrajku solidarnosti
-
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.