Ministarstvo obrazovanja
Štrajk čitavih fakulteta je protuzakonit
Štrajk na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, podsjetimo, počinje 6. srpnja, a zasad nije poznato koliko će im se fakulteta pridružiti u štrajku solidarnosti
Svaku odluku o obustavi nastavnog procesa ili nezapočinjanju nove akademske godine od strane čelnika visokih učilišta smatramo ne samo protuzakonitom, već i protuustavnom, jer se njome sve zaposlenike prisiljava na štrajk, navodi Ministarstvo obrazovanja, piše danas.net.hr
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta reagiralo je na odluke fakultetskih vijeća Filozofskog, Medicinskog i Pravnog fakulteta o tome da stupaju ovaj tjedan u štrajk, odnosno da nova akademska godina neće započeti ako MZOŠ ne povuče skandalozne zakone iz procedure. Radi se o zakonima o znanosti, sveučilištu i visokom obrazovanju, a spomenuti su fakulteti preporučili Sveučilištu da obustavi studijske procese ukoliko MZOŠ nastavi inzistirati na njihovom donošenju, bez provođenja dostojne demokratske procedure.
Pozivaju profesore fakulteta u štrajku da u slučaju obustave nastave, "drukaju" Ministarstvu kršenje njihovog prava na rad!
Ministarstvo navodi kako "nipošto ne želi osporiti bilo čije pravo
na izražavanje nezadovoljstva bilo čime dokle god to radi u skladu sa
zakonom", ali i "podsjećaju čelništva navedenih fakulteta na prava
njihovih zaposlenika i studenata".
"Ministarstvo smatra potrebnim ukazati na činjenicu da svaku
eventualnu Odluku o obustavi nastavnog procesa ili nezapočinjanju nove
akademske godine od strane čelnika visokih učilišta smatra ne samo
protuzakonitom, već i protuustavnom, jer se njome sve zaposlenike
prisiljava na štrajk, čime se krši njihovo Ustavom i Zakonima
zagarantirano pravo na rad", piše u priopćenju.
Zbog toga MZOŠ "traži od čelnika navedenih triju fakulteta da poštuju Ustavom i zakonom zajamčena prava svih svojih zaposlenika, a same zaposlenike navedenih fakulteta poziva da svako kršenje njihovih prava u smislu onemogućavanja rada, osobito ako bi isto dolazilo od strane njihovih nadređenih (dekana, prodekana, voditelja odsjeka i sl.) jave Ministarstvu putem adrese ured@mzos.hr", piše u priopćenju.
Ministarstvo "pri tome jamči potpunu zaštitu u skladu s Ustavom i važećim zakonima" te će "ukoliko dođe do protuustavnog i protuzakonitog djelovanja od stane uprava spomenutih fakulteta, Ministarstvo svim zaposlenicima koji žele raditi pomoći kako bi im se osiguralo njihovo pravo na rad, pa makar to značilo održavanje ispita i konzultacije na drugim lokacijama".
Štrajk na Filozofskom fakultetu u Zagrebu,
podsjetimo, počinje 6. srpnja, a zasad nije poznato koliko će im se
fakulteta pridružiti u štrajku solidarnosti u danima koji slijede.
Medicinski i Pravni fakultet odlučili su stopirati sljedeću akademsku
godinu. Fakultetsko vijeće na čelu s dekanom Pravnog fakulteta Željkom Potočnjakom, svoju je odluku obrazložilo na sljedeći način:
"Sadržaj prijedloga zakona takav je da se oni ne mogu popravljati amandmanima u saborskoj proceduri. Način njihove pripreme i upućivanja u proceduru takav je da se na njemu ne može ništa graditi. Stoga, ako prijedlozi navedenih zakona ne budu povučeni iz zakonodavne procedure odnosno ako budu usvojeni, na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu nastava u akademskoj godini 2011./2012. neće započeti".
Vezane vijesti
-
Ministar Fuchs "obmanjuje javnost ukidanjem školarina, a zapravo uvodi upisnine koje nisu zakonski definirane"
-
-
-
Javnost i studente, nadalje, pokušava se zastrašit time da će im štrajkom biti pričinjena velika šteta
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.