Događaji

Samo bez panike

Satelit pada večeras, ali ne na naše područje

Satelit pada večeras, ali ne na naše područje

Ogromni NASIN satelit trebao bi danas pasti na Zemlju, no s obzirom na to da se ne zna točno vrijeme pada znanstvenici ne mogu reći ni na koje će područje pasti.

Znanstvenici procjenjuju kako će satelit pasti negdje u pojasu između 57 stupnjeva sjeverne geografske širine i 57 stupnjeva južne geografske širine. Drugim riječima, projicirana zona pada satelita obuhvaća manje više čitav nastanjeni svijet, a sigurni su samo polarni medvjedi i istraživači na Antarktici. Tek kada satelit dođe na visini od 10 tisuća metara odnosno dva sata prije pada znat će se i zona njegova udara. Pretpostavlja se da će 26 velikih komada satelita uspjeti proći kroz atmosferu. NASA smatra kako su šanse da nekog čovjeka pogodi komad satelita oko 1:3200.

Ante Radonić, voditelj planetarija u Tehničkom muzeju u Zagrebu u razgovoru za Hrvatski radio jutros je kazao kako na naše područje neće pasti dijelovi satelita teškog sedam tona. Dodao je kako se ne zna mjesto pada jer se ne zna ni točno vrijeme. "Moguće je da padne na području Pacifika, u jednom dijelu Afrike, ali i u jednom dijelu Europe. Međutim, sve ovisi o tome kada će točno pasti, kasno poslijepodne ili kasno navečer. Prema posljednjim procjenama past će navečer, ali putanja je takva da ne može proći iznad naših krajeva", komentirao je Radonić te dodao kako dijelovi mogu pasti na području dugačkom preko 11 tisuća kilometara. "To je najpreciznija procjena. Same krhotine će se raspršiti na prostoru dugačkom oko 800 kilometara", kazao je Radonić i dodao da je mogućnost da pogodi nekog čovjeka vrlo mala.

Radonić je kratko komentirao i CERN-ovo otkriće prema kojemu su otkrivene čestice koje su se kretale brzinom većom od brzine svjetlosti što bi značilo da je Einsteinova teorija pala u vodu. Međutim, Radonić kaže kako se ne treba zaletjeti. "Nije to tako jednostavno. Naime, radi se o čestici koja nema masu, a sasvim je drugačije s tijelima koja imaju masu", kaže Radonić.

Amaterski astronom na sjeveru Francuske uspio je, koristeći 14-inčni teleskop, snimiti NASIN 5,7 tona težak istraživački satelit koji će uskoro pasti na Zemljinu površinu. Snimka je nastala dok je satelit još bio u orbiti, prije ulaska u atmosferu, prenosi Space.com.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.