Događaji

Istraživanje

Kako povećati međunarodnu mobilnost studenata?

Kako povećati međunarodnu mobilnost studenata?

Prema podacima međunarodnog istraživanja EUROSTUDENT provedenog u 25 europskih zemalja, Hrvatska je u akademskoj godini 2009./2010. bila na dnu europske ljestvice po pitanju međunarodne mobilnosti studenata.

Od ukupne studentske populacije svega je 2% studenata navelo kako je do sada imalo iskustvo studiranja u inozemstvu, dok je u europskim zemljama taj udio prosječno četiri puta viši (8%). Značajno je da hrvatski studenti navode dodatne troškove vezane uz studij kao najveću prepreku za studij u inozemstvu, te da je studentima koji su uspjeli studirati u inozemstvu glavni izvor financiranja bila obitelj (74%).

Sajam stipendija i prateće obrazovne ponude, koji organizira Institut za razvoj obrazovanja (IRO) 19. listopada 2011. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, će promicati važnost međunarodne mobilnosti predstavljanjem mogućnosti studija i stipendiranja u 9 različitih zemalja.

Početak 21. stoljeća obilježen je dramatičnim rastom broja mobilnih studenata na globalnoj razini - 2007. godine 3 milijuna studenata studiralo je izvan svoje zemlje što u usporedbi s 1,74 milijuna u 1999. predstavlja porast od 72,4%. Prema podacima istraživanja EUROSTUDENT za 2010., najviše stope mobilnosti studenata u Europi (tj. udio nacionalnih studenata koji sudjeluju u programima mobilnosti tijekom studija) je u zemljama poput Finske (14%) i Nizozemske (13%), srednje stope su u zemljama poput Njemačke (9%) i Češke (7%), dok je najmanja mobilnost u Turskoj (3%), Poljskoj (2%) i Hrvatskoj (2%).

Hrvatska je započela sustavan rad na razvoju međunarodne mobilnosti u visokom obrazovanju, i to ne samo u cilju povećanja odlazne mobilnosti hrvatskih studenata i profesora, nego i privlačenja stranih studenata i profesora. S jedne strane, otkad je provedeno istraživanje EUROSTUDENT Hrvatska je ušla u program ERASMUS Europske unije putem kojeg je u inozemstvu boravilo u 2010./2011. više od 500 hrvatskih studenata. U okviru programa ERASMUS u 2011./2012. se očekuje više od 1100, a u 2012./2013. se očekuje više od 1300 mobilnih hrvatskih studenata što ukazuje na povećanje trenda mobilnosti hrvatskih studenata. Ovaj trend će zasigurno imati pozitivan utjecaj na buduće rezultate istraživanja EUROSTUDENT.

Također, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH osnovalo je međuresornu Radnu skupinu za otklanjanje prepreka i jačanje međunarodne mobilnosti u obrazovanju, čiji je zadatak, između ostaloga, da predlaže izmjene i nadopune zakonske regulative te da preporučuje pojednostavljenje i promjene procedura vezanih za međunarodnu mobilnost.

Organizaciju ovogodišnjeg Sajma su omogućile potpore brojnih partnera, koji će ujedno biti izlagači na Sajmu: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH, Agencija za mobilnost i programe EU, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, INA d.d. (prijatelj Sajma), Ujedinjeno Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske (zemlja partner), Veleučilište VERN' (strateški partner), Visoka škola za primijenjeno računarstvo, dio Algebra Grupe (akademski partner), LIDL Hrvatska (sponzor).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.