EUROSTUDENT
Novi podaci o kvaliteti studentskog života u Hrvatskoj
Uskoro predstavljanje rezultata istraživanja EUROSTUDENT koje daje uvid u socijalne i ekonomske uvjete studentskog života u Hrvatskoj
Nacionalno izvješće EUROSTUDENT za Hrvatsku bit će predstavljeno javnosti 14. travnja 2016. u 10 sati u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH (Donje Svetice 38, Dvorana I u prizemlju). Izvješće će predstaviti ministar Predrag Šustar i autori izvješća.
Nositelj nacionalnog istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH (MZOS), a Institut za razvoj obrazovanja (IRO) je izradio izvješće. Više detalja o predstavljanju je dostupno na Facebook i web stranici Instituta za razvoj obrazovanja.
Izvješće donosi nove podatke o temeljnim značajkama studentskog života u Hrvatskoj te socio-ekonomska obilježja hrvatskih studenata: 79% studenata studira na sveučilištima, polovica od ukupnog broja studenata (51%) je imala status redovitih studenata koji ne plaćaju školarinu. Žene čine većinu studentskog tijela (56%). Većina studenata u Hrvatskoj upisuje studij prvi put s 18 godina (njih 51%), odnosno 19 godina (njih 36%). Ukupno 46% studenata dolazi iz obitelji gdje je barem jedan roditelj visokoobrazovan, a 51% iz obitelji gdje barem jedan roditelj ima završenu srednju školu. U Hrvatskoj polovina (50%) svih studenata živi s roditeljima. U studentskim domovima smješteno je svega 8% studenata.
Tijekom semestra 44% studenata je obavljalo neki plaćeni stalni ili povremeni posao. Plaćene poslove tijekom studija najčešće obavljaju studenti stručnih studija te izvanredni studenti.
Istraživanje EUROSTUDENT provodi se u 30 od 47 zemalja Europskog prostora visokog obrazovanja s ciljem prikupljanja usporedivih podataka o socijalnoj dimenziji visokog obrazovanja u članicama Bolonjskog procesa. Cilj socijalne dimenzije visokog obrazovanja je da „studentska populacija koja upisuje, pohađa i završava visoko obrazovanje na svim razinama odražava različitost naših društava" uz naglasak da „studenti trebaju biti u mogućnosti završiti studijske programe bez prepreka koje proizlaze iz njihova socijalnog i ekonomskog statusa" (Bolonjski proces, London Communiqué, 2007.).
Potrebno je stoga različitim mjerama omogućiti da svi imaju iste prilike sudjelovati u visokom obrazovanju neovisno o socio-ekonomskom statusu, podrijetlu, rodu, rasi, dobi, pripadnosti određenoj etničkoj skupini, zdravstvenom stanju i dr. Obrazovne politike moraju proizaći iz prikupljenih podataka i ustanovljenih potreba pa je stoga istraživanje EUROSTUDENT glavni mehanizam kojim se prati unapređivanje socijalne dimenzije visokog obrazovanja među članicama Bolonjskog procesa.
U Hrvatskoj je realizirani uzorak istraživanja obuhvatio 2.551 studenata, a nalazi hrvatskog istraživanja donose među ostalima različite izazove u socijalnoj dimenziji, odgovore i preporuke za unapređivanje obrazovnih politika vezanih uz sljedeće teme:
- Koliki su ukupni troškovi studiranja u Hrvatskoj, od školarina do troškova stanovanja i prehrane? Koje skupine studenata imaju veće, a koje manje troškove?
- Koji su glavni izvori prihoda za financiranje studija i koliko studenti ovise o obitelji, stipendijama ili plaćenom poslu?
- Koje su razlike u socio-ekonomskom profilu studenata sveučilišnih i stručnih studija u Hrvatskoj?
- Koji je udio studenata s fizičkim i mentalnim teškoćama u hrvatskom visokom obrazovanju te koliko su zadovoljni svojim iskustvom studiranja?
Cjelokupno izvješće istraživanja EUROSTUDENT s detaljnijim pojašnjenjima rezultata bit će dostupno na spomenutom predstavljanju 14. travnja 2016. u 10 sati u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta RH.
Vezane vijesti
-
-
Na mrežnoj stranici www.postani-student.hr jučer su objavljene konačne rang-liste za upis kandidata na studijske programe visokih učilišta u Hrvatskoj u jesenskom upisnom roku za akademsku godinu 2015./2016.
-
-
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.