Događaji

Međunarodni dan tolerancije

16. studenog podsjeća nas na važnost mira, nenasilja i tolerancije

16. studenog podsjeća nas na važnost mira, nenasilja i tolerancije

Svakodnevne situacije upozoravaju nas kako nasilje i agresija najčešće dobivaju znatno više pažnje i medijskog prostora od akcija koje potiču mir, nenasilje i toleranciju

Međunarodni dan tolerancije 16.studenog je prilika da se svake godine podsjetimo na važnost tolerancije u suvremenim društvima. Posebno je to važno u društvima koja još uvijek razvijaju demokratsku kulturu i u kojima treba učiniti dosta napora da tolerancija postane sastavni dio privatnog i javnog života.

Deklaracija o načelima tolerancije, donesena 16. studenog 1995. godine od Ujedinjenih naroda navodi: „Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i bivanja ljudi. Tolerancija se učvršćuje znanjem, otvorenošću, komunikacijom i slobodom misli, savjesti i uvjerenja."

Forum za slobodu odgoja drugu godinu za redom, uz potporu Grada Zagreba, povodom Dana tolerancije pokrenuo je kampanju "Oboji svijet šarenim bojama tolerancije" čiji je cilj podići svijest o važnosti tolerancije u svakodnevnom životu te osobnog opredjeljenja i predanja u promicanju tolerancije u svojoj okolini. Ana Karlović, voditeljica Medijacijskog centra Zagreb izjavila je kako je cilj akcije osvijestiti mlade i sve građane o važnosti tolerancije.

„Mladima se nameću sve veći standardi savršenstva i uspjeha te
oni postaju opterećeni sobom i sve manje tolerantni. Agresije i izolacije je sve više i koliko god pričali o demokraciji i toleranciji, pružamo im sve više primjera isključivosti i nasilja, ne samo u obitelji i medijima, već i načinom na koji čitavo društvo funkcionira" nadodala je Karlović.

Svakodnevne situacije upozoravaju nas kako nasilje i agresija najčešće dobivaju znatno više pažnje i medijskog prostora od akcija koje potiču mir, nenasilje, toleranciju. Povijesni udžbenici pišu
povijest ratova i sukoba, a mirovne kampanje zauzimaju marginalni prostor. Dok mladi sve češće rješavaju nesuglasice obračunima na Facebooku i šakama, dok djevojke sve češće u skupinama nasrću fizički na druge djevojke, dok se političari vrijeđaju i zaoštravaju retoriku u predizbornoj kampanji, dok su obračuni navijačkih skupina sve žešći, a socio-ekonomske razlike u društvu sve veće, pitamo se što učimo nove generacije? Imamo li volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama? Ili pak različitosti nama bliskih ljudi, prijatelja, partnera, članova obitelji? Možemo li se toj različitosti čak radovati i slaviti je?

Ovogodišnja akcija odvija se u Međunarodnoj godini volontiranja. Ovom prilikom bismo htjeli naglasiti da postoje mnogi volonteri i volonterke koji svojim izuzetnim doprinosom i osobnim naporima stvaraju tolerantnije društvo. Također, veliku ulogu u zalaganju i borbi za tolerantnije i demokratskije društvo imaju upravo organizacije civilnog društva - udruge.

Također ističemo kako je presudna uloga obrazovnog sustava da pruži primjer i omogući mladima da se sustavno upoznaju s građanskim obrazovanjem te idejama demokracije, tolerancije,
nenasilne komunikacije i izgradnje mira. Iz tog razloga pozivamo nastavnice, nastavnike, stručne suradnike i suradnice, učenice i učenike da se pridruže obilježavanju ovog dana vlastitim radionicama, idejama, kreativnošću jer kako je to izjavio Sydney J. Harris: „Svrha je odgoja i obrazovanja pretvoriti ogledala u prozore."

Forum za slobodu odgoja također želi istaknuti kako je upravo ovo predizborno vrijeme prilika da svi oni koji obavljaju javne dužnosti vlastitim primjerom promoviraju toleranciju, pluralizam i
ljudska prava jer oni imaju i odgojnu ulogu budući da njihove postupke, izjave, načine ophođenja i odnos prema sugovornicima imaju utjecaj na mlade naraštaje.

 Forum za slobodu odgoja/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.