Događaji

Prosvjedi

U Velikoj Britaniji najveći štrajk u posljednjih 30 godina

U Velikoj Britaniji najveći štrajk u posljednjih 30 godina

U Velikoj Britaniji će se danas održati najveći štrajk u posljednjih 30 godina, a neće raditi čak do 2 milijuna radnika javnog sektora.

Diljem države će se održati više od tisuću prosvjeda, a štrajkom će biti pogođene škole, bolnice, zračne luke, luke i vladini uredi. Iz britanske vlade su poručili prosvjednicima da "neće postići ništa" te su pozvali na nove razgovore. Sindikati se bune zbog vladinog plana koji žele uvesti veća davanja za mirovine i duži radni staž kako bi se do nje došlo, piše BBC.

Ni oporbeni laburisti ne podržavaju štrajk

Ministar Francis Maude je akciju označio kao "neodrživu i pogrešnu". "Dok se nastavljaju pregovori, pozivam radnike javnog sektora da pogledaju što im nudimo radije nego da slušaju retoriku vođa sindikata", kazao je Maude te dodao da mirovine koje im nude uživa malo radnika privatnog sektora. Čak niti oporbena Laburistička stranka nije podržala industrijsku akciju. "Ne podržavamo štrajk zato što označava poraz", kazala je Rachel Reeves iz Laburističke stranke te dodala da ipak smatraju kako vlada mora više dati za slabo plaćene radnike u javnom sektoru.

"Vide da će im plaće biti zamrznute još dvije godine. Razumijemo zašto štrajkaju, jer je povećan porez na plaće radnika javnog sektora", objasnila je Reeves. Ranije su vođe sindikata bijesno reagirali na objavu ministra Georgea Osbornea da plaće radnika u javnom sektoru u dvije godine mogu porasti najviše 1 posto te da će 2026. godine u mirovinu sa 67 godina.

Ne radi do 90 posto škola

Jednodnevni štrajk će otežati rad na sudovima, zavodima za zapošljavanje, vozačkim ispitima te u knjižnicama i društvenim centrima. Radnici na autocestama i "policajci u zajednici" će također prestati s radom. Moglo bi se dogoditi da čak 90 posto engleskih škola danas ne otvori svoja vrata zbog štrajka profesora. Britanska Granična agencija je upozorila ljude koji ulaze u državu da bi moglo biti zastoja na graničnoj kontroli.

Bolnice zbog štrajka namjeravaju odgoditi tisuće operacija koje se ne smatraju hitnima. Pacijenti koji će trebati hitno liječenje kao što je primanje kemoterapije ili dijalize će to moći normalno obaviti, a i rodilišta će raditi kao da štrajka nema. Generalni direktor britanske Gospodarske komore John Longworth je kazao da je štrajk "neodgovoran i bezobziran". "Trgovački sindikati žive u balonu i ignoriraju činjenicu da Britanija mora utrti svoj put u kompetitivnom svijetu".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.