Poučeni nevremenom
Treba li u škole uvesti predmet Civilna zaštita?
U škole treba vratiti civilnu zaštitu! Ministarstvu obrazovanja, kako bivšem, tako i sadašnjem, uputili smo inicijativu za uvođenjem izbornog predmeta "Civilna zaštita" već od osnovne škole. Republika Slovenija, primjerice, to je učinila prošle godine - potvrdio je za Slobodnu Dalmaciju Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.
Kad god neki od hrvatskih krajeva pogodi elementarna nepogoda na vidjelo izlaze brojni problemi, kako u sanaciji šteta ili pomoći ugroženima tako i nesnalaženju stanovništva. U školama se, osim sporadičnih vježbi u sklopu zaštite na radu ili eventualno kroz različite predmete i međupredmetne teme, tu i tamo dotakne područje civilne zaštite, no to, kaže Kalinić, nije dovoljno.
Sustavnija obuka i stjecanje vještina koje su se svojedobno svladavale kroz predmete općenarodne obrane i društvene samozaštite ili omrznutu akciju "Ništa nas ne smije iznenaditi", zbog negativnih konotacija na sam spomen tih naziva, iščezle su iz našeg odgojno-obrazovnog sustava prije 20-ak godina.
No, nisu nestale i elementarne nepogode, a poplave, potresi, ekološke katastrofe, ekstremne vrućine ili nenadani snježni nanosi (p)ostali su naša stvarnost.
- Činjenica je da su današnja djeca zakinuta za neke vještine koje su prijašnje generacije svojedobno svladavale kroz programe i akcije civilne zaštite u školama. Navest ću samo jedan primjer: danas se pružanje osnovne prve pomoći uči samo na vozačkom ispitu - upozorava Kalinić.
Njihov je prijedlog stoga da se već za djecu u osnovnim školama uvede izborni predmet "Civilna zaštita", u sklopu kojega bi učenici stekli osnovna znanja o organiziranom obliku zaštite i spašavanja, samozaštiti, o potrebi i ulozi hitnih službi, znanja o mogućim vremenskim nepogodama te ulozi pojedinca u zaštiti i spašavanju.
Naposljetku, kaže Kalinić, taj bi predmet poslužio i u razvijanju danas zanemarenih vrijednosti volontiranja i solidarnosti.
Samozaštita od prvog razreda
Pomoć u izradi konkretnih nastavnih programa civilne zaštite u školama Ministarstvu nude i iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS). Damir Čemerin, zamjenik zapovjednika Civilne zaštite pri DUZS-u, težište stavlja na podučavanje djece pravilima ponašanja u izvanrednim situacijama.
- Možda ne treba uvoditi poseban predmet, ali svakako smo za to da se već od prvog razreda osnovne škole pojačaju i moderniziraju postojeći predmeti uz sklopu kojih bi se učenici upoznavali s opasnostima od mogućih katastrofa - kaže Čemerin.
Vezane vijesti
-
Učenici su tijekom ove školske godine proveli 78 posto sati na nastavi u školi, dok ostatak otpada na C model ili online nastavu, izjavio je u nedjelju ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.
-
-
-
Izdvojeno
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.