Događaji

Nemilosrdna kriza

Majke i očevi pogođeni krizom češće tuku djecu

Majke i očevi pogođeni krizom češće tuku djecu

Šamaranje, čupanje za kosu, udarce po stražnjici i druge oblike tjelesnog kažnjavanja doživjela je gotovo polovina djece

Kriza, odnosno socio-ekonomski stresori počeli su sve više nagrizati odnose u hrvatskim obiteljima: čak 65,8 posto djece u 2010. godini doživjelo je neki oblik psihičke agresije od roditelja, poput vikanja i deranja, ignoriranja ili vrijeđanja nazivima da je glupo, lijeno i slično, piše slobodnadalmacija.hr

Psihičko zlostavljanje doživjelo je 21 posto djece, primjerice, roditelj je rekao djetetu da bi želio da je mrtvo ili da se nikada nije rodilo, djeci se prijetilo da će ih izbaciti iz kuće ili poslati da žive negdje drugdje. Šamaranje, čupanje za kosu, udarce po stražnjici i druge oblike tjelesnog kažnjavanja doživjela je gotovo polovina djece ili njih 41 posto, a tjelesno zlostavljanje poput udaraca nogom ili udarca šakom u glavu svako četvrto dijete ili njih 23,6 posto.

Rezultati su to trogodišnjeg međunarodnog istraživačkog projekta "BECAN - Epidemiološko istraživanje zlostavljanja i zanemarivanja djece", koje će biti predstavljeno u četvrtak. Projekt u cijelosti financira EU u okviru FP7 projekata, provodi se u devet zemalja jugoistočne Europe, a u nas ga vodi Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu. Cilj je istraživanja procjena izloženosti nasilju djece u dobi od 11 do 16 godina u obitelji i vršnjačkim odnosima, a u Hrvatskoj je u istraživanju provedenom prošle godine sudjelovalo 3644 učenika 5. i 7. razreda osnovne te 2. razreda srednje škole, polaznici ukupno 69 škola iz cijele Hrvatske te 2808 njihovih roditelja.

Istraživanje je, uz ostalo, pokazalo da je veća izloženost nasilju djece u obitelji povezana s većom izloženosti obitelji različitim životnim stresorima, pa su tjelesnom zlostavljanju više izložena djeca u obiteljima s financijskim teškoćama, nezaposlenosti, nestabilnoj stambenoj situaciji te u kojima članovi uže obitelji imaju teškoća s psihičkim i tjelesnim zdravljem i zloporabom psihoaktivnih tvari, posebice alkohola. Istraživači su stoga postavili opravdanim pitanje je li porast prevalencije, odnosno učestalost nasilja, odraz veće razine socio-ekonomskih stresora posljednjih godina, ali i manjeg ulaganja u mjere socijalne politike i prevenciju nasilja djece u obitelji.
Izgube kontrolu

To je zanimljivo pitanje i u svjetlu podataka Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i Hrabrog telefona iz 2006. godine, prema kojima je tada manji broj djece iskazivao da je tijekom odrastanja imao iskustvo s tjelesnim (oko 16 posto) i psihičkim zlostavljanjem (16,5 posto). - Podaci, nažalost, pokazuju neznatan, ali ipak porast psihološkog i tjelesnog zlostavljanja djece od roditelja. No, naši roditelji nisu proaktivni, nego reaktivni zlostavljači, što znači da nasilno djeluju uglavnom na neke podražaje iz okoline, kada su izloženi životnim stresovima, u ljutnji, kada izgube kontrolu - pojašnjava rezultate prof.dr.sc. Marina Ajduković, sa zagrebačkoga Pravnog fakulteta, nacionalna koordinatorica istraživanja.

- Roditelji su u istraživanju sami sugerirali: "Saznajte nešto o našem životu, nemojte samo opisivati što činimo nego i zašto to činimo, kako živimo." Govorili su "Inače nisam takav, ali kad sam izgubio posao, bio sam lud", "Kad sam se rastajala, bila sam izvan sebe". Nezaposlenost se pokazala strašnim stresorom - ističe profesorica Ajduković. Što se tiče vršnjačkog nasilja, tu su također dobiveni zanimljivi podaci koji govore da je psihičko nasilje, poput ogovaranja, prijetnji, izolacije, vrijeđanja licem u lice ili preko interneta, kao i fizički obračuni, dječja svakodnevica. Trećina djece doživljava nasilje od svojih vršnjaka jednom mjesečno ili češće, a njih 21,3 posto priznaje da su sami nasilni prema vršnjacima.

- Mijenja se tehnologija nasilja. U porastu je internet-bullyng, a manje je tjelesnog nasilja. Simptomatično je da su počinitelji psihičkog nasilja uglavnom djeca roditelja iznimno dobrih prihoda - upozorava prof. dr. Ajduković, pozivajući na veću potporu obiteljima.

SD/eZd

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.