Obrazovanje
Gdje u inozemstvu studiraju Hrvati?
Najveći broj hrvatskih studenata nalazi se u Austriji, Italiji, Njemačkoj, Sloveniji i SAD-u
Prema statistikama UNESCO-a, ukupno je 6.861 hrvatskih studenata upisalo studijske programe na visokim učilištima u inozemstvu u 2009. godini. Njih 80% upisalo je studijske programe u zemljama Europske Unije. Najveći broj hrvatskih studenata nalazi se (redom) u Austriji, Italiji, Njemačkoj, Sloveniji i SAD-u.
Sajam stipendija i prateće obrazovne ponude, koji organizira Institut za razvoj obrazovanja (IRO) 16.10.2012. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te 18.10.2012. na Sveučilištu u Rijeci, će predstaviti mogućnosti studija i stipendiranja u osam različitih zemalja, kao i okrugli stol za raspravu o akademskoj mobilnosti u Hrvatskoj. Više informacija dostupno na www.stipendije.info/hr/sajam
i www.facebook.com/trazim.stipendiju.
Na temelju gore navedenih podataka, UNESCO navodi kako stopa odlazne studentske mobilnosti (outbound mobility ratio)** u Hrvatskoj iznosi 4,93%. Ovime se Hrvatska svrstava u zemlje s iznad prosječnom stopom odlazne studentske mobilnosti. U Europi, iznad prosječnu stopu odlazne mobilnosti imaju uglavnom zemlje Istočne i Jugoistočne Europe, ali i pojedine zemlje poput Austrije, Švicarske, Irske i Norveške. Primjerice, stopa odlazne mobilnosti je visoka u zemljama poput Crne Gore (18%), Bosne i Hercegovine (12%) i Bugarske (8,6%), dok je ta stopa vrlo niska u Ujedinjenoj Kraljevini (0,9%) i Španjolskoj (1,22%).
IRO smatra kako navedeni podaci ukazuju na to da su mladi ljudi iz Hrvatske međunarodno mobilni, što je pozitivna pojava u globalnom okruženju. Smatramo kako stope odlazne mobilnosti nisu zabrinjavajuće visoke. Međutim, smatramo potrebnim detaljnije istražiti do koje mjere spomenuti podaci ukazuju na "cirkulaciju mozgova" (brain circulation) ili pak na "odljev mozgova" (brain drain). Drugim riječima, važno je ustanoviti da li se studenti koji završe studij u inozemstvu vraćaju u Hrvatsku ili pak trajno emigriraju iz Hrvatske.
S druge pak strane, usprkos razmjerno visokom broju studenata upisanih u cijele studijske programe u inozemstvu, Hrvatska ima vrlo nizak postotak studenata koji sudjeluju kraćim programima međunarodne mobilnosti. Prema podacima međunarodnog istraživanja EUROSTUDENT, Hrvatska je u akademskoj godini 2009./2010.imala svega 2% studenata (oko 3.000 studenata), s iskustvom kraćeg studiranja u inozemstvu. U europskim zemljama taj je udio prosječno četiri puta viši i iznosi 8%.
U okviru Sajma stipendija će biti organiziran okrugli stol na temu akademske mobilnosti na kojem će predstavnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, visokih učilišta i drugih partnera prodiskutirati strateške planove za jačanje internacionalizacije u hrvatskom visokom obrazovanju.
Vezane vijesti
-
-
Studiranje u inozemstvu - London School of Commerce stipendira studente iz Hrvatske
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.