Događaji

Udruga "Most"

Svjetski dan beskućnika: u Hrvatskoj trenutno više od 1000 osoba na ulici

Svjetski dan beskućnika: u Hrvatskoj trenutno više od 1000 osoba na ulici

Iz dana u dan broj beskućnika sve je veći i veći!

Milijuni ljudi diljem svijeta 10. listopada obilježavaju Svjetski dan beskućnika, tijekom kojeg se, na različite načine, želi promijeniti živote beskućnika u njihovim lokalnim zajednicama. Hrvatska se također ove godine, po prvi put, uključila u obilježavanje Svjetskog dana beskućnika, kako bi ukazali na njihov sve veći broj na našim ulicama, piše profitiraj.hr

U Hrvatskoj trenutno postoji deset Prihvatilišta za beskućnice/ke te jedna stambena zajednica , ukupnog kapaciteta do 380 osoba ( Zagreb - 3 prihvatilišta; Split - 1 prihvatilište i jedna stambena zajednica; Rijeka - 1 prihvatilište; Pula -1 prihvatilište; Varaždin -1 prihvatilište; Karlovac -1 prihvatilište; Osijek - 1 prihvatilište i Zadar - 1 prihvatilište). Postoje također i naznake o pokretanju programa za beskućnike u Dubrovniku te otvaranju još jednog prihvatilišta u Zagrebu.

Unatoč svim prihvatilištima prema podacima djelatnika i volontera u Hrvatskoj je trenutno više od 1000 osoba na ulici. Iz dana u dan broj beskućnika sve je veći i veći! Od prošle godine beskućnici su prepoznati u Zakonu o socijalnoj skrbi te se definiraju: "Beskućnik je osoba koja nema mjesto stanovanja niti sredstava kojima bi mogla namiriti potrebu stanovanja te je privremeno smještena u prihvatilištu ili boravi na javnim ili drugim mjestima koja nisu namijenjena za stanovanje."

Iz dana u dan broj beskućnika sve je veći i veći!

U istom Zakonu se navodi: "Veliki gradovi i gradovi sjedišta županija dužni su u svom proračunu osigurati sredstva za uslugu prehrane u pučkim kuhinjama, kao i pružanje usluga prihvatilišta za beskućnike na način propisan ovim Zakonom."

Unatoč zakonskom okviru, potpisanom Memorandumu o socijalnom uključivanju i velikom entuzijazmu djelatnika i volontera prihvatilišta, iz dana u dan susrećemo se s problemima od kojih navodimo samo neke:

- Nepostojanje prihvatilišta u svim gradovima

- Mali kapaciteti postojećih prihvatilišta u nekim od gradova

- Nedovoljno programa i projekata koji utječu na društveno uključivanje korisnika

- Nepostojanje strategije smanjenja beskućništva u RH

- Nepostojanje jasne strategije u borbi protiv siromaštva

- Nespremnost i nedostatak sredstava velikih gradova za financiranje Prihvatilišta

- Ulaskom Republike Hrvatske u EU, otvaraju se granice prema zemljama članicama a samim tim očekuje i veći broj korisnika.

Povodom Svjetskog dana beskućnika, pozivamo lokalne i regionalne uprave na suradnju u otvaranju novih prihvatilišta te pomoć u financiranju postojećih. Pozivamo Vladu RH na aktivniju ulogu u prevenciji, socijalnom uključivanju te izradi i provedbi strateških smjernicama suzbijanja siromaštva i beskućništva.

Pozivamo sve građane, organizacije i institucije na pomoć i beskućnicima i prihvatilištima jer beskućništvo nije samo naš problem. Već sutra, mnogi od vas, nezaposleni, podstanari, branitelji, invalidi, mladi i stari, neobrazovani i obrazovani, ovisnici, mogu postati beskućnici!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.