Zastupnici protiv zakona
Objavimo tko nam iznajmljuje stanove!
Priča o najmu stana za ministra policije Ranka Ostojića od tvrtke Com.Com u vlasništvu Ninoslava Pavića, suvlasnika EPH-a, koja je državi dužna milijunski iznos na ime poreznog duga, otvorila je pitanje koje su to tvrtke/pojedinci od kojih Sabor i AUDIO uzimaju kvadrate u najam.
Ima li među njima poreznih dužnika ili možda čak onih koji stanove iznajmljuju na crno u Saboru ne znaju jer oni nisu ovlašteni za provjeru takvih podataka.
860 provaljenih stanova
Posljednjih tjedana na zagrebačkoj političkoj sceni vodi se bitka oko stavljanja u prodaju gradskih stanova, između ostalih i 1200 bespravno useljenih. I dok se političari prepiru sa govornice Skupštine Grada u četvrtak se moglo se čuti da je u nekoliko gradskih i državnih stanova upalo i bespravno se uselilo desetak ljudi. Iako smo u AUDIO-u pitali u koliko se stanova ušlo nogom kroz vrata u Zagrebu precizan odgovor nismo dobili već nam je rečeno je na teritoriju RH ta brojka 860.
Pitanje najma stanova otvara i pitanje klasičnog sukoba interesa jer stanove zastupnici pronalaze sami, pa nije isključena opcija da netko osigura svom rođaku sigurnog podstanara na četiri godine.
Tko su dakle ljudi/tvrtke koji iznajmljuju stanove za 87 saborskih zastupnika koji nemaju prebivalište u Zagrebu i 50 kilometara u radijusu oko njega? U Saboru taj podatak ne žele dati pozivajući se na Zakon o zaštiti osobnih podataka koji im priječi da otkriju njihova imena/nazive.
Ono što nije tajna je da Sabor tim zastupnicima priznaje trošak do 2500 kuna za najam stana plus maksimalno 500 kuna za režije. Ako je stan skuplji i ima veće režije razliku trošaka iz svog džepa pokriva zastupnik.
Uz 87 zastupnika koji su stanove pronašli na slobodnom tržištu petoro zastupnika nalazi se u državnim stanovima kojima raspolaže Agencija za upravljanje državnim nekretninama AUDIO.
I dok s jedne strane u Saboru tvrde da ih zakon priječi u davanju
podataka o iznajmljivačima stanova zastupnici, od kojih je dio taj zakon
i izglasao, nema ništa protiv da njihova imena budu dostupna javnosti.
'Apsolutno sam za to da to bude javan podatak jer bi se na taj način izbjegle različite manipulacije', smatra Tomislav Ivić zastupnik
HDZ-a i dodaje da ne bi bila loša ideja kada bi Sabor negdje izgradio
zgradu u kojoj bi živjeli zastupnici jer bi to dugoročno bilo isplativo.
AUDIO na području RH upravlja sa 4337 stanova u vlasništvu ili suvlasništvu države. U tu brojku uključeno je 110 stanova za potrebe državnih i drugih dužnosnika te saborskih zastupnika. Državnim dužnosnicima na raspolaganju su primarno stanovi u dvije službene zgrade u Gradu Zagrebu, s ukupno 72 uređena i namještena stana
Damir Kajin (IDS) također drži da bi ideja o gradnji zgrade za zastupnike imala smisla jer bi to dugoročno bilo isplativo za državu.
'Možda bi u startu bilo skuplje, ali kroz neko vrijeme to bi bio
jeftiniji model. Što se tiče objave popisa nisam protiv toga', ističe Kajin.
Goran Beus Richenberg (HNS) mišljenja je da bi Sabor
morao imati kontinuirano otvoren javni natječaj na kojem bi se moglo
pronaći povoljnije varijante za stanove.
'Kroz javni natječaj stvari bi se poboljšale jer bi se vjerojatno dobile
jeftinije i kvalitetnije ponude. Varijanta da zastupnici budu u jednoj
ili nekoliko zgrada jednoj do druge nije najpametnija jer se uvijek mora
misliti i na sigurnosni aspekt, a nije loše da su među narodom u
različitim dijelovima grada', napominje Beus i dodaje da je sadašnji model maksimalne najamnine puno bolji nego kad su zastupnici 'živjeli' u hotelu Dubrovnik.
HDDSB-ovac Zoran Vinković kaže kako je svoj 'stan' od 15 kvadrata na Knežiji naslijedio bivšeg zastupnika Nikole Maka
i da je to princip po kojem većina zastupnika dolazi do stana te da on
sam plaća za režije jer se u aferi putni troškovi, oko koje vodi sudski
spor, opekao i da od Sabora više ništa ne uzima.
Vezane vijesti
-
Vlasnici "crnih" stanova mjesečno potkradaju državu, ali i gradove i općine, za 24 milijuna kuna
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Predsjednik Republike Zoran Milanović pozvao je u nedjelju da se zbog razornih potresa koji su pogodili petrinjsko područje proglasi katastrofa te da se odrede vertikale odgovornosti.
Izdvojeno
-
Liječnik opće prakse iz Singapura, dr. Samuel Choudhury, upozorio je da ne bi trebalo jesti krumpir ako je proklijao ili ako je pozelenio.
-
Stručnjaci savjetuju kako razlikovati vrste kašlja kao i što bi ih moglo uzrokovati. Doktor Malathy Munisamy, klinički istraživač u MAC Clinical Researchu, također je upozorio da kašalj koji tjednima traje može biti znak nečeg ozbiljnijeg.
-
Pogledajte dnevni red 31. sjednice Gradskog vijeća koja će se održati 07. studenoga 2024. s početkom u 16:00 sati, u Velikoj vijećnici Grada Zadra.
-
Vodeći europski znanstvenici koji se bave morem objavili su publikaciju "Navigating the Future VI (NFVI)".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.