Događaji

U zatvoru do 2022., odnosno 2019.

Temeljem čega su osuđeni generali i hoće li im kazna biti potvrđena?

Temeljem čega su osuđeni generali i hoće li im kazna biti potvrđena?

Do trenutka donošenja pravomoćne presude general Ante Gotovina je u pritvoru proveo gotovo sedam godina

Samo dva dana prije 21. obljetnice pada Vukovara dvojici hrvatskih generala, Anti Gotovini i Mladenu Markaču, u Haagu će biti izrečena pravomoćna presuda za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene u akciji Oluja 1995. godine, piše danas.hr

Nepravomoćno su, podsjetimo, osuđeni 15. travnja 2011. godine - Gotovina na ukupno 24, a Markač na 18 godina zatvora. Istoga je dana svih optužbi oslobođen general Ivan Čermak te je nakon toga pušten iz Scheveningena, dok su generali Markač i Čermak ostali u pritvoru.

Sudsko vijeće Haaškog suda zaključilo je da je general Ante Gotovina svojim postupanjem značajno pridonio u udruženom zločinačkom pothvatu, odnosno da je namjerno sudjelovao u njemu, zapovijedajući svim jedinicama Zbornog područja Split, kao i svim pridodanim jedinicama te da mu je i vojna policija bila podređena u svojim redovnim zadaćama.

Do trenutka donošenja pravomoćne presude general Ante Gotovina je u pritvoru proveo gotovo sedam godina, a Markač pet i pol godina Stavili su mu na teret zapovijedi za protupravne napade na civilno stanovništvo u Kninu, Gračacu, Benkovcu i Obrovcu, nakon čega je Gotovina, prema Sudu, počinio i propuste u sprječavanju i kažnjavanju počinitelja zločina.

U zatvoru do 2022., odnosno 2019.

Kao otegotne okolnosti su mu na teret stavljene teške okolnosti zločina - progona, deportacije, pljačke, razaranja, ubojstva, nečovječnih djela i okrutnog postupanja, ali i ranjivost žrtava te širok opseg akcije. Za olakotnu okolnost priznato mu je uzorno ponašanje u pritvoru. Prema nepravomoćnoj presudi trebao je ostati u zatvoru do 2022., a Markač do 2019. godine.

Markač je, podsjetimo, također osuđen zbog sudjelovanja u udruženom zločinačkom pothvatu i zločine koji se stavljaju Gotovini na teret, a kao olakotna okolnost priznato mu je loše zdravstveno stanje. Obojica su oslobođena odgovornosti za prisilno premještanje.

Kao i u slučaju nepravomoćne presude, pojedine su braniteljske
udruge 16. studenog organizirale gledanje prijenosa presude iz Haaga na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu te na trgovima drugih gradova i naselja u Hrvatskoj.

Aktivnosti po gradovima

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.