Događaji

Nezadovoljni otezanjem procesa

Radnici Dine opet blokirali ulaz u tvrtku: pustili samo Talijane zainteresirane za suradnju

Radnici Dine opet blokirali ulaz u tvrtku: pustili samo Talijane zainteresirane za suradnju

Radnici Dine će na barikadama na porti ostati sve dok se ne riješe pitanja ključna za pokretanje proizvodnje, kao i isplatu njihovih plaća

Nezadovoljni otezanjem procesa restrukturiranja tvrtke i odbijanjem uprave da potpiše novi kolektivni ugovor te isplati jednu od šest zaostalih plaća, radnici Dina Petrokemije blokirali su u srijedu ulaz u pogone, piše novilist

Nakon što su u utorak do kasnih večernjih sati s predstavnicima uprave koju je nedavno imenovao turski investitor Caliskan pregovarali o novom kolektivnom ugovoru i isplati plaće, predstavnici Sindikata radnika Dine odlučili su krenuti u prosvjednu akciju kojom su u krug omišaljske petrokemije zapriječili ulaz svima osim osoblju zaduženom za održavanje sigurnost postrojenja.

Ovim činom radnici žele ubrzati i postupak predstečajne nagodbe koji je uprava Dine zatražila prije dvadesetak dana, no od tada nije postignut nikakav dogovor s vjerovnicima, u prvom redu s HEP-om koji bi trebao osigurati uobičajenu opskrbu postrojenja električnom energijom, što je jedan od glavnih uvjeta turskog Caliskana za ponovno pokretanje proizvodnje u Dini. Radnici u međuvremenu i dalje ne primaju plaće, a uprava tvrtke zauzela je stajalište da, ako i kad proizvodnja krene, nema namjeru isplaćivati zaostale plaće dok se ne riješi pitanje prodaje zemljišta za gradnju LNG terminala HEP-u i Plinacrou, od čega bi šest milijuna eura, prema odluci Vlade, bilo namijenjeno isplati zaostalih obaveza prema radnicima Dine i Diokija.

Radnici Dine su u krug petrokemije pustili predstavnike talijanske tvrtke Industrie Generali, koja je vlasnik pogona za proizvodnju PVC-a u Raveni, a zainteresirani su za eventualnu nabavu sirovine, vinilklorid-monomera(VCM), iz Dine, za svoje pogone za proizvodnju PVC-a. - To je još jedan dokaz da su investitori zainteresirani za Dinu, ali ništa se ne može učiniti dok su računi tvrtke blokirani, kaže Mihaljević. - Nismo zadovoljni stavovima uprave oko isplate zaostalih plaća, od čega se oni ograđuju pozivajući se na Vladine odluke, kaže predsjednik Sindikata Predrag Mihaljević.

- Za nas su oni poslodavac, ne samo investitor, tako da smatramo da su dužni isplaćivati plaće, a s državom neka rješavaju stvari koje trebaju riješiti. Tražili smo i potpisivanje kolektivnog ugovora na godinu dana, kako bi, kada na red dođe i organizacijsko restrukturiranje tvrtke, oni koji eventualno budu proglašeni viškom, bili zaštićeni kolektivnim ugovorom u smislu isplate plaća i otpremnina, kaže Mihaljević, dodajući kako radnici traže odgovore i o provedbi postupka predstečajne nagodbe koji, po njegovom mišljenju, predugo traje bez ikakvih rezultata.

- Ako postoje razlozi zašto nije postignuto rješenje u predstečajnoj nagodbi, neka se objave i objasne. Ili neka barem Fina objasni zašto još nema nikakve odluke. Vladin plan za spašavanje proizvodnje u Dini je načelno bio dobar, no što vrijede i najbolje namjere kad se sve blokira na nižim razinama. Primjer je HEP, gdje jednostavno ne poduzimaju nikakve korake, niti donose odluke vezano uz Dinu, ogorčen je Mihaljević koji smatra da je održavanje statusa quo u Dini neodrživo jer se svakim novim danom bez proizvodnje samo gomilaju dugovi i troškovi, a s druge strane postrojenja su spremna za restart i osigurana je sirovina za proizvodnju polietilena, prema doredbenom ugovoru s Turcima.

Uprava Dine se oglušila na naše upite o razlozima nepristajanja na radničke zahtjeve, kao i o tijeku predstečajnog postupka i pregovora s HEP-om oko isporuke električne energije. Nikakav odgovor oko predstečajnog postupka nismo dobili ni od ministarstva financija.

Radnici Dine će na barikadama na porti, najavilo je vodstvo njihovog Sindikata, ostati sve dok se ne riješe pitanja ključna za pokretanje proizvodnje, kao i isplatu njihovih plaća, a prema Mihaljevićevim riječima planiraju se i druge sindikalne akcije.

novilist/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.