Događaji

Praćenje

HND osudio praćenje novinara, Tuđman pokreće parlamenatarni nadzor policije

HND osudio praćenje novinara, Tuđman pokreće parlamenatarni nadzor policije

Nakon što je Unutarnja kontrola MUP-a utvrdila više nepravilnosti i mogućih zlouporaba u aferi Juda, reagiralo je Hrvatsko novinarsko društvo. HND apelira da se ozbiljno sankcioniraju upleteni u praćenje novinara. Kako doznajemo, postupanjem policije bavit će se i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, i to već na prvoj novogodišnjoj sjednici.

"U svakom slučaju je jasno da su praćeni novinari i to je nedopustivo i vrlo vjerojatno je bilo posve nezakonito", komentar je predsjednika Hrvatskog novinarskog društva Zdenka Duke, budući da unutarnja kontrola nije pokazala da je u policijskom postupanju bilo naloga DORH-a.

Duku zbog svega najnoviji slučaj podsjeća na otkriće novinarskih dosjea nastalih tijekom HDZ-ove vlasti devedesetih godina.

"Nažalost, sve se u ovih 15, 16 i 17 godina nije ništa bitno promijenilo. U svakom slučaju, mislim da bi Oliver Grbić i tadašnji šef policije Milijan Brkić svakako trebali snositi neke ozbiljnije posljedice zbog toga", smatra Duka.

Prema nalazu unutarnje kontrole Grbić je naložio i Brkić izvršio sporne mjere protiv novinara, a koje su, kako je pojasnio resorni ministar, indirektno zahvatile i glavnog državnog odvjetnika Bajića. Je li sve odrađeno po zakonu, kako tvrdi bivši ministar policije Tomislav Karamarko, istražit će i saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.

Njegov predsjednik Miroslav Tuđman MUP-ovo izvješće još nije vidio, pa ga ne može ni komentirati, no Media servisu je otkrio da Odbor počinje nadzor rada policije.

"Jer se ovdje radi o tome da se godišnje preko 40 tisuća brojeva izlistava na zahtjev policije, a da ne postoji ni parlamentarni, niti stručni nadzor. Tako da ćemo uvesti redoviti izvanredni nadzor u tom dijelu što radi policija", kaže Tuđman.

Obojica se slažu da je ključna jasna zakonska regulativa. Tuđman zbog konkretnog slučaja curenja informacija nužnom ističe jasniju proceduru vezano uz odgovornost odvjetništva i DORH-a.

"Jer ako se to ne definira, onda ćemo svako malo imati te afere", naglasšava Tuđman.

Duka međutim smatra prioritetom snažniji nadzor sigurnosno-obavještajnog aparata.

"Mislim da bi posljedica svega trebala biti izmjena zakona o policijskim ovlastima, onaj članak koji govori o tome da je moguće uhođenje i izlisti bez sudskog naloga, da bude obavezan", naglasio je Duka.

Ministar Ostojić prilikom objave rezultata kontrole podsjetio je da je za jačim nadzorom sustava išao i njegov prijedlog Zakona o policiji.

"Tako da je mjera pratnje bila predložena da se radi na način da se obavezno mora izvijestiti glavni državni odvjetnik po njenom završetku", rekao je Ostojić.

Iako je te izmjene Brisel odbio, Ostojić ne očekuje ponavljanje scenarija u slučaju izmjena Zakona o policijskim ovlastima, koje bi trebale u proceduru do 15. siječnja.

"Vjerujem da neće biti primjedbe s ničije strane i da ćemo time napokon doći do situacije u kojoj se kvalitetnim nadzorom nad eventualnim zlouporabama može postići da taj rad zaista bude u okviru zakona", poručio je Ostojić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.